Izvor: Blic, 14.Sep.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U duplom dnu šlepera 82 kilograma heroina

U duplom dnu šlepera 82 kilograma heroina

GRADINA - U duplom dnu šlepera koji je vozio državljanin Bugarske Mitko Todorov carinici na prelazu Gradina na srpsko-bugarskoj granici, pretprošle noći pronašli su 82 kilograma heroina, potvrdio je za 'Blic' upravnik Carinarnice Dimitrovgrad Nikola Tončev.

Tončev je rekao da je Todorov izjavio da je putovao za Austriju, gde je nameravao da kupi dva automobila i doveze ih u Bugarsku.

- Detaljnom kontrolom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u duplom dnu šlepera za prevoz automobila nađeno je 150 paketa heroina, tržišne vrednosti oko milion i po evra - kaže Tončev.

Do paketa sa drogom carinici su došli odšrafljivanjem limenog dela platforme karoserije.

- Na platformi je bila natovarena manja prikolica za prevoz automobila. Paketi sa heroinom bili su spakovani u više slojeva najlon kesa i indigo papira, a u duplo dno ubačeni su otvaranjem dela gde su krajnji paketi povezani sa tekstilnom trakom, kako bi se kasnije mogli izvući. Otvaran je samo jedan deo kako se ne bi primetili tragovi odšrafljivanja - objašnjava Tončev.

On navodi da se po pasošu vidi da je Todorov često putovao u inostranstvo. 

- Rekao je da droga nije njegova, da ne zna odakle ona u njegovom kamionu, kao i da je vozilo dao na servis neposredno pre puta. Ponašao se korektno iako je bio vidno potresen - kaže Tončev i navodi da je Todorov priveden istražnom sudiji Okružnog suda u Pirotu.

Granični prelaz Gradina, inače, godinama je glavni put kojim se droga kroz Srbiju krijumčari s Bliskog istoka na narko-tržište Zapadne Evrope. Carinici na Gradini postavili su i rekord u količini zaplenjene droge, kada je u decembru prošle godine zaplenjeno 88,7 kilograma heroina koji je trebalo da završi na nemačkom tržištu.

Srbija je, prema podacima Interpola, i dalje jedna od najvažnijih raskrsnica u lancu krijumčarenja droge u Evropi. Čak 80 odsto heroina do narkomana u Zapadnoj Evropi dođe baš preko Balkana. Koliko je to tona godišnje, može samo da se nagađa jer policija i carina raspolažu samo s podacima o zaplenjenoj drogi. A ta količina je daleko manja od one koja uspešno prođe sve barijere i dođe do narkomana.

Heroin se krijumčari iz Avganistana, preko Turske, a u našu zemlju ulazi iz Bugarske ili Makedonije i Albanije.

- 'Balkanski put droge', koji vodi preko Srbije na Zapad i dalje je jedan od najznačajnijih u Evropi. Deo te droge ostaje u Srbiji za domaće narko-tržište - kažu u MUP-u Srbije.

Za vreme ratova na prostoru bivše SFRJ došlo je do zastoja, a krujumčari su trasirali nove puteve - južni i severni balkanski put. Severnim putem je droga iz Turske, preko Bugarske, Rumunije i Mađarske krijumčarena u zemlje zapadne Evrope, dok je južni vodio, takođe iz Turske, preko Bugarske, Makedonije i Albanije do Italije. Prestankom ratnih dejstava i ukidanjem sankcija i narko-trgovci su se vratili starim krijumčarskim kanalima. Najverovatnije, smatraju u policiji, zbog dužine puta i manjeg prelazaka granica.

- Mađarska je ulaskom u Evropsku uniju znatno pojačala kontrolu svoje granice da bi sprečila ne samo šverc droge, već i ulazak emigranata, pa su se krijumčari okrenuli prema Hrvatskoj. O tome svedoči i sve više zaplena na graničnim prelazima sa ovom zemljom - kažu u policiji.

Droga na Kosmet stiže iz Albanije ili Makedonije, pa preko Sandžaka ide za Bosnu i Hercegovinu i dalje na Zapad. Heroin se iz Albanije krijumčari u Crnu Goru, a odatle u BiH i na Kosmet.

S Kosmeta švercerski put ide i na jug Srbije, pa maršrutom ka severu - kroz Srbiju. Istim putem švercuje se droga koja na jug Srbije dođe iz Makedonije. Zoran Panić - Aleksandra Ž. Adžić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.