Smrtna kazna za Džohara Carnajeva

Izvor: Akter, 16.Maj.2015, 10:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Smrtna kazna za Džohara Carnajeva

Sud u Bostonu osudio je na smrt Džohara Carnajeva, pošto je proglašen krivim za bombaški napad za vreme Bostonskog maratona 2013. godine

Smrtna kazna izrečena je Carnajevu juče u Federalnom sudu u Bostonu. On je 8. aprila proglašen krivim za 17 od ukupno 30 tačaka optužnice.

U bombaškom napadu u Bostonu ubijeno je tri osobe, medju kojima dete od osam godina, a 264 je ranjeno.

"Nema griže savesti niti potrebe za izvinjenjem. To su reči teroriste, >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << koji je ubedjen da je učinio ono što je i trebalo. Za njega je opravdano da ubije, rani i nanosi teške povrede nevinim muškarcima, ženama i deci. Njegove akcije zaslužuju smrtnu kaznu", rekao je tužilac u završnoj reči.

Glavni argument odbrane bio je da je Carnajev, musliman čečenskog porekla, koji ima 21 godinu, "izgubljeno dete" koji je bio pod jakim uticajem starijeg brata, Tamerlana, sklonog radikalnom idejama.

Carnajev je, navela je odbrana, bio najmaladji od četvoro dece, "nevidljivi" član porodice, čija su se majka i brat, koje je on "obožavao", priklonili radikalnim idejama, dok je otac bio psihički bolestan.

Neki od članova porote uzeli su u obzir okolnosti u kojima je Carnajev živeo, ali nisu našli razloga da kazna bude ublažena.

U napadu u Bostonu učestvovao je i brat Džohara Carnajeva, Tamerlan.

On je ubijen 19. aprila prošle godine, tokom pokušaja bekstva i posle obračuna s policijom. Sa njim je bio Džohar, koji je tada uhvaćen.

Smrtna kazna u SAD izrečena je 30 puta od 2004. godine, a od 1963. pogubljeno je četiri osobe.

Nastavak na Akter...



Povezane vesti

Smrt bostonskom napadaču – pristrasna porota?

Izvor: Deutsche Welle, 16.Maj.2015

Sud u Bostonu osudio je na smrt Džohara Carnajeva, napadača sa maratona 2013. godine. Oštra kazna je bila očekivana, ali je ova najoštrija iznenadila mnoge. U ispravnost sumnja i Gero Šlis, dopisnik DW iz Vašingtona...Bio je to najteži politički motivisani napad u Americi od terorističkih udara...

Nastavak na Deutsche Welle...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.