Izvor: Blic, Tanjug, 10.Jul.2009, 10:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ranjena dva žandarma u napadu terorista
Bujanovac - Nenad Nikolić (33) i Miloš Cerović (33), pripadnici kraljevačkog Odreda žandarmerije, ranjeni su juče deset minuta posle ponoći u terorističkom napadu u selu Lučane kod Bujanovca. Nepoznate osobe zoljom su gađale džip "defender" u kome je bila patrola Žandarmerije. Nikolića su geleri pogodili u leđa i nogu, a Cerovića u vrat. Prevezeni su na VMA i, prema rečima lekara, stanje im je stabilno i nisu u životnoj opasnosti.
Osmorica pripadnika >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Žandarmerije u dva blindirana policijska džipa patrolirala su prošle noći okolinom Bujanovca. U svakom vozilu bila su po četvorica žandarma. Na ulazu u selo Lučane, na neuređenom parkiralištu, pored autoputa Bujanovac - Gnjilane, iz zasede za sada neidentifikovani teroristi gađali su patrolu granatom iz ručnog bacača. Zolja je pogodila zadnji levi točak džipa u patroli, a u eksploziji geleri su pogodili žandarme koji se sedeli na zadnjem sedištu. Cerović je pogođen u vrat, a Nikolić u donji deo leđa i nogu. U eksploziji je oštećen i drugi džip iz patrole, a raspukli geleri pogodili su i zgradu stovarišta jednog meštanina.
- Posle eksplozije teroristi su iz automatskog oružja otvorili vatru na pripadnike MUP-a i mi smo žestoko odgovorili - rekao je nezvanično jedan pripadnik Žandarmerije, koji je posle eksplozije sa kolegama ostao da obezbeđuje mesto terorističkog napada. Improvizovano parkiralište inače se nalazi pored autoputa koji od Bujanovca vodi prema Kosmetu.
Njegovu izjavu potvrdio je i istražni sudija Okružnog suda u Vranju Staniša Mihajlović koji je obavio uviđaj.
- Teroristi su posle ispaljivanja granate pucali na pripadnike Žandarmerije, a zatim se razbežali po okolnim brdima - izjavio je sudija Mihajlović. On je naveo i da su jednim džipom žandarmi povređene kolege prevezli do vranjskog Zdravstvenog centra odakle su hitno prebačeni na VMA. Ranjeni policajci u Beograd su prebačeni helikopterom.
Pukovnik Milorad Rabrenović, načelnik sektora za lečenje VMA, izjavio je da Nikolić ima povrede leve butine i glutalne regije i da je primljen na Kliniku za traume i ortopediju. Cerovića je geler pogodio u desnu stranu vrata i primljen je na Kliniku za uho, grlo i nos. Pukovnik Rabrenović je naveo da su obe povrede "stepenovane kao lake", da za sada nije potrebna operacija, ali da predstoji hirurška obrada rana kako bi se utvrdilo koliko su geleri duboko u telu.
Posle napada u ovom delu Srbije pojačane su policijske snage. Krenulo se u potragu za teroristima koji, međutim, još nisu uhapšeni, a pretpostavlja se da su se pobegli na područje AP Kosovo i Metohija. U ovu zonu odmah je poslata i specijalna ekipa MUP Srbije, koja treba da utvrdi sve okolnosti napada.
- Napad ručnim bacačem iz zasede na redovnu patrolu Žandarmerije u KZB je teroristički akt, koji su najverovatnije izvršili "ostaci" terorističkih grupa iz tog područja. To je napad na državu Srbiju, njen teritorijalni integritet i pripadnike MUP-a - rekao je juče ministar policije Srbije Ivica Dačić, koji je na VMA posetio ranjene žandarme.
Ministar je najavio i da će MUP ozbiljno upozoriti Euleks na pojavu prebacivanja terorističkih grupa sa teritorije Kosova i Metohije preko administrativne linije.
- Brojne zaplene potvrđuju da se sa teritorije KiM na jug Srbije ilegalno prebacuje oružje - rekao je Dačić. On je naveo i da je potraga za teroristima " veoma teška u KZB jer je to politički trusno područje".
- U tim uslovima teško je izvršiti temeljnu potragu koja podrazumeva pretres sumnjivih lokacija i kuća. Pitanje ljudskih prava i sloboda i prava nacionalnih manjina nemaju nikakve veze sa pitanjima terorizma. To je opšte zlo i ne pravimo razliku da li je počinilac pripadnik srpskog naroda ili nacionalne manjine - rekao je Dačić i obećao da će policija "odlučno odgovoriti na svaku pretnju teritorijalnom integritetu ili napadu na pripadnike MUP".
Ranjene žandarme juče je na VMA posetio i predsednik Srbije Boris Tadić.
Halimi: Ne znam za ilegalne grupe
Riza Halimi, narodni poslanik i lider Partije za demokratsko delovanje iz Preševa, osudio je napad na pripadnike Žandarmerije i istakao da nema saznanja da na tom području postoje bilo kakve ilegalne grupe, posebno ne terorističke.
- Posebno zaprepašćuje činjenica da se takve stvari događaju uprkos militarizaciji tog područja - naveo je on i potvrdio da na tom području postoji određeno političko nezadovoljstvo Albanaca zbog "nerešenih ekonomskih, ali i drugih problema i zahteva koje su njihovi politički predstavnici ispostavili Vladi Srbije".
Veljović: Pojačana bezbednost u KZB
U KZB, na mestu gde su ručnim bacačima napadnuta dva vozila u kojima su povređena dva pripadnika Žandarmerije, pojačana je bezbednost i policija u potpunosti kontroliše situaciju - izjavio je direktor policije Milorad Veljović.
Veljović kaže da je "najverovatnije reč o terorističkom aktu koji, međutim, neće isprovocirati snage bezbednosti u KZB i koje će u potpunosti biti spremne da, u skladu sa zakonom i ovlašćenjima, odgovore svakom zadatku".





