Izvor: S media, 10.Avg.2009, 15:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pooštreni zatvorski režim za opasne kriminalce
Osudjeni zbog krivičnih dela organizovanog kriminala, ratnih zločina i terorizma ubuduće će, ukoliko sud oceni da su ispunjeni propisani uslovi, kazne izdržavati prema pooštrenom zatvorskom režimu, izjavio državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen.
Shodno odbrebama Predloga zakona o izvršenju zavodskih sankcija, koji čeka potvrdu u Parlamentu, predvidjeno je da ti osudjenici izdržavaju kazne u Posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zatvora u Požarevcu ("Zabeli"), >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << poznatijem kao "zatvor u zatvoru", koji je otvoren u januaru 2007. godine, precizirao je Homen.
Prema njegovim rečima, na izdržavanje kazne u taj "sprecijalni zatvor" biće upućivani pravosnažno osudjeni za najteža krivična dela po oceni nadležnog suda, a ako sud proceni da za to nisu ispunjeni uslovi, osudjenik će biti upućen u opšti režim izdržavanja kazne.
Prilikom donošenja rešenja o upućivanju na izdržavanje kazne u Posebno odeljenje osudjenici imaju pravo žalbe i svu sudsku zaštitu, dodao je Homen.
Prema predlogu zakona za upućivanje osudjenika u Posebno odeljenje potrebno da postoje "posebne okolnosti koje ukazuju da će sam ili preko nekog drugog lica, nastaviti da usmerava delatnost kriminalne grupe, uspostaviti saradnju sa drugom organizovanom kriminalnom grupom zbog nastavka kriminalne delatnosti ili da će organizovati sukob sa drugom kriminalnom grupom".
Takodje, na pooštreni režim izdržavanja kazne, prema predlogu zakona mogu biti upućeni osudjeni za koje se proceni da bi mogli "preko drugog lica ugroziti sigurnost sudije, javnog tužioca ili drugog lica u krivičnom postupku koji je u toku ili je pravosnažno okončan, ili protiv drugog službenog lica koje je postupalo u pretkrivičnom postupku".
Homen je objasnio da je za upućivanje u oštriji režim dovoljno da jedan od ovih uslova bude ispunjen.
Na izdržavanje kazne u Posebno odeljenje požarevačkog "Zabele" mogu da budu poslati i organizator i pripadnik organizovane kriminalne grupe, kao i osudjeni za ratne zločine na kaznu od najmanje 10 godina uz postojanje sumnje da će ugroziti sigurnost sudije i da će navoditi drugu osobu na izvršenje krivičnog dela.
Predlogom zakona je predvidjeno, da se osudjenik upućuje u taj specijalni režim izdržavanja kazne na dve godine, kada sud preispituje da li postoje razlozi za njegovo dalje zadržavanje u tom režimu.
Ukoliko se osudjenik nije dobro vladao, rok se produžava za još dve godine. U suprotnom, sud ga može prebaciti na izdržavanje kazne u isti zavod, ali u drugi režim iz kojeg takodje može da bude vraćen u poseban režim.
Pooštreni režim podrazumeva da su osudjenici sami u ćeliji, da nemaju kontakata sa drugim osudjenicima, dok se dodir sa spoljnim svetom obavlja pod strogom kontrolom zatvorske uprave i suda, od čega su izuzeti samo kontakti s advokatom.
Osudjenik ima pravo da se dopisuje da bračnim partnerom i roditeljima, dok sa drugim osobama može samo uz pisanu saglasnost suda, a u slučaju zloupotrebe i ovo pravo se može ograničiti ili uskratiti, predvidjeno je Predlogom zakona.
Sadržaj pisama se nadzire, osim sa braniocem. O svim primljenim i otpremljenim pismima vodi se posebna evidencija. Pravo na telefonski razgovor osudjenik ima najviše dva puta mesečno samo sa bliskim srodnicima, dok sa ostalim osobama razgovori se obavljaju uz saglasnost predsednika suda, a i ta komunikacija se može ograničiti u slučaju zloupotrebe.
Isto se odnosi i na posete bliskih srodnika - dva puta mesečno, posete se snimaju audio i vizuelno, osim posete branioca, zbog ustavnih ograničenja.
Na taj način otklonjen je rizik unošenja oružja i mobilnih telefona u zatvor, isključuju se i sve mogućnosti bekstva, a bezbednost se podiže na najviši mogući nivo, kazao je Homen.
Predlog zakona predvidja da ako se osudjenik dobro vlada, predsednik suda može odobriti prošireno pravo na broj telefonskih razgovora i poseta.














