
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jan.2021, 18:21
Osude nasilja i podrška žrtvama silovanja
Potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić ocenila je danas da zločin sa predumišljajem, pažljivo planiran i sistematski sprovođen, govori da su silovanja, koja je nad polaznicama njegove glumačke škole Miroslav Aleksić višekratno počinio, plod njegove bahatosti i karakterne izopačenosti, a nikako ludila.
Taj čovek bi trebalo da bude kažnjen za primer i bilo bi loše kada bi uspeo da se sakrije iza neke psihijatrijske dijagnoze. Nažalost, ovakvi slučajevi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nisu usamljeni. Setimo se samo holivudskog maga Harvija Vajnstina koji je ucenjivao glumice i silovao ih. Ovo je gore, jer je Aleksić kao učitelj ucenjivao i silovao maloletne devojke i devojčice, istakla je Rašković u pisanoj izjavi.
Ona je čestitala Mileni Radulović i ostalim devojkama na hrabrosti da kažu celu istinu i raskrinkaju Aleksićeva zločinjenja, i poručila ženama koje dožive silovanje i ucenjivanje da to obelodane, jer nemaju čega da se stide.
Na društvu je da pomogne ženama da njihovi iskazi budu saslušani s dužnom pažnjom i bez "glupih potpitanja" koja od žrtve prave krivca i provokatora, upozorila je Rašković.
SDPS: Podržati žrtve
Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS) pozvala je danas sve da svojom podrškom osnaže žrtve silovanja da nasilnike prijavljuju, a da se institucijama prepusti da urade svoj deo posla.
Svaka prijava seksualnog nasilja je korak napred u borbi sa problemom pred kojim ne smemo da zatvaramo oči, još manje da ćutimo. To je najmanje što možemo i moramo da uradimo. Ženama koje su žrtve seksualnog nasilja moramo poslati jasnu poruku da nisu same, poručila je SDPS.
Ukazujući da se, u sitacijama kada žene u javnosti govore o nasilju koje su doživele, neretko događa da budu izložene sekundarnoj viktimizaciji, ta stranka ističe da je zato važno da se jasno i nedvosmisleno osudi svako seksualno nasilje i da društvo shvati da ono postoji i tamo gde se najmanje nadamo, u školama, braku i na poslu.
Ne svaljivati krivicu na žrtve
Skupština slobodne Srbije pružila je danas podršku mladim ženama koje su se odvažile da prijave slučajeve seksualnog zlostavljanja za koje optužuju poznatog filmskog reditelja, producenta, glumca i pedagoga.
Posebnu težinu ima činjenica da je zloupotreba došla sa pozicije pedagoga i autoriteta u kog su žrtve imale poverenje. Posledice seksualnog nasilja su dugotrajne i često nose karakter snažne traumatizacije, naročito onda kada se, kao u ovom slučaju, radi o maloletnim osobama koje su izuzetno ranjive, saopštila je ta organizacija.
Oni su apelovali na javnost da se suzdrži od komentara u kojima se krivica za seksualno zlostavljanje svaljuje na žrtve, čime se doprinosi njihovoj daljoj stigmatizaicji i traumatizaciji, dok se opravdavaju zlostavljači i gradi pojednostavljena slika žene kao objekta koji služi isključivo reprodukciji i muškom užitku.
Ponosni zbog prijava silovanja
Autonomni ženski centar saopštio je da su ponosni na mlade žene koje su se osnažile i prijavile silovanje i seksualno zlostavljanje koje im se desilo od strane osobe u koju su imale apsolutno poverenje da je tu da ih uči i podržava.
Iz Autonomnog ženskog cenra ukazuju da je potrebna velika hrabrost da se progovori protiv osobe koja je, koristeći poziciju moći i autoriteta, izgradila odnos poverenja sa decom, učinila da se osećaju posebno, a zatim ih na najteži mogući način zloupotrebila i nametnula osećaj odgovornosti i stida.
Istovremeno, pohvaljujemo sve medije koji su prilikom izveštavanja o ovoj temi to činili bez senzacionalizma, poštujući privatnost i dostojanstvo ovih mladih devojaka. Nadamo se da će i ostali mediji voditi računa da svojim izveštavanjem ne ugroze dalje istražne radnje koje će biti preduzimane u ovom postupku i da svojim izveštavanjem neće dovesti ove mlade žene u veću opasnost, navodi se u saopštenju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Sanda Rašković Ivić: Dva pregovarača da predstavljaju opoziciju u dijalogu o izborima
Izvor: Danas, 17.Jan.2021
Potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić izjavila je danas da bi dijalog vlasti i opozicije o izbornim uslovima trebalo da bude što koncizniji i da ta stranka smatra da bi opozicija trebalo da se dogovori koja će dva pregovarača biti prisutna u njeno ime u tom procesu.