Izvor: Novine novosadske, 07.Sep.2012, 08:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sindikat: Povećano zapošljavanje u novosadskim javnim preduzećima

Iako zapošljavanja po političkoj liniji u javnim preduzećima odavno nisu novost, zbog prekomernog i neracionalnog zapošljavanja, koja se prema podacima gradskog odbora Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti dešavaju poslednjih nekoliko nedelja, taj sindikat uputio je zahtev čelnicima grada da se neodgovornoj politici zapošljavanja stane na put.
Prema podacima sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti u protekla dva meseca samo u pet javnih gradskih preduzeća >> Pročitaj celu vest na sajtu Novine novosadske << zaposleno je oko 160 novih radnika, što prema njihovim rečima direktno utiče na održivost poslovanja, ali i socijalni položaj zaposlenih.
Plate radnika u komunalnoj delatnosti zamrznute su odlukom Vlade Srbije još 2006. godine, a dodatno smanjene od strane grada za u proseku 10 procenata. Zbog svega toga zarade radnika u toj delatnosti pale su na nivo iz 2005. godine, a primanje novih radnika samo dalje umanjuje ionako nizak prosek, koji je u julu iznosio oko 34.000 dinara.
“Tom politikom zapošljavanja, prekomernog zapošljavanja, pošto smo zamrznuti, imamo neki “kolač” koji delimo. Ako je to 1.000 dinara, delimo nas dvoje po 500, ako nas je 10 onda je to po 100 dinara, itd. Znači osiromašujemo i dalje zaposlene. Nadalje, javna i komunalna preduzeća došla su u situaciju da sada imamo 10 gubitaša u gradu, dakle više od polovine komunalnih preduzeća, a sva ta zapošljavanja teraju u veće gubitke”, kaže za Radio-televiziju Vojvodine Dragan Frček iz Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti.
Frček napominje da sindikat nije protiv zapošljavanja radnika, ali je protiv neodgovorne politike zapošljavanja kojom se narušava ekonomsko-socijalna stabilnost preduzeća.
Među preduzećima koja su, kako navodi, povećala broj zaposlenih u proteklom periodu je i gradski vodovod. Direktor tog preduzeća Branko Bjelajac, koji je bio voljan da to prokomentariše, navodi da nije reč o novim radnim mestima, već da je tridesetak radnika, koji su već na platnom spisku i rade, mahom, u sistemu održavanja, dobilo rešenje o stalnom zaposlenju. A na pitanje, odgovara.
“Zašto sam to uradio baš u ovom trenutku? Zato što imam obavezu prema ljudima koji tri – četiri godine rade ovde i to je jedna vrsta zaštite tih ljudi, to su ljudi na kojima se zasniva Vodovod. A šta sam trebao da uradim, da sačekam da dođe neko drugi i da dovede 30, 50, 100, kao što svi rade sa svojim političkim drugarima? Eto zato sam to uradio”, objašnjava Bejelajac
Zbog stalnog povećanja zaposlenih sindikati su poslali zahtev gradonačelniku da obustavi prekomerno i neracionalno zapošljavanje i kako kažu, od njega, očekuju hitnu reakciju.
No, sudeći prema pisanom odgovoru iz kabineta gradonačelnika koji smo mi dobili po ovom pitanju, gde se navodi da su javna preduzeća posebna pravna lica, te da radno pravni status zaposlenih sami uređuju, reakcija gradskih čelnika i ovoga puta biće sleganje ramenima.

Nastavak na Novine novosadske...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Komunalni sistem u Novom Sadu pred kolapsom

Izvor: Danas, 07.Sep.2012

Komunalnom sistemu Novog Sada preti kolaps zbog prekomernog zapošljavanja. Samo tokom poslednje dve sedmice odlazeća vlast je u javnim i komunalnim preduzećima zaposlila između 400 i 600 ljudi, uglavnom po stranačkoj pripadnosti, što je za blizu 10 odsto uvećalo broj zaposlenih. Sindikat zaposlenih...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Novine novosadske. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Novine novosadske. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.