Izvor: Blic, 19.Avg.2009, 09:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Moram da nosim pištolj jer me država ne štiti
BEOGRAD - Reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić izjavio je juče da je, zbog odbijanja države da mu pruži adekvatnu zaštitu, primoran da nosi oružje jer mu je pištolj „jedini vid da se preventivno zaštiti”.
Iako je potvrdio da nema dozvolu za nošenje oružja, koje je prekjuče pokazao policiji u Beogradu prilikom zaustavljanja njegovog vozila, Zilkić je rekao da je svesno nosio privatni pištolj, koji će i dalje biti s njim sve do momenta kada >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mu država pruži adekvatnu sigurnosnu zaštitu. Zilkić je na konferenciji za novinare naglasio da je još pre 14 meseci u policiji u Tutinu, a kasnije i u Novom Pazaru, podneo zahtev za nošenje oružja, ali da do današnjeg dana nije to pravo iskoristio, uprkos činjenici da nikada nije bio kažnjavan.
- Već 14 godina imam privatni pištolj, star 40 godina, i urednu dozvolu za njega. Kako je moj dom, zbog službe koju obavljam, pola u Beogradu pola u Tutinu, pištolj moram sa sobom stalno da nosim jer stalno putujem noću i nemam nikakvo drugo obezbeđenje - kaže Zilkić
On je istakao da nije bio privođen, da su svi policajci bili korektni, ali da su morali da u Tutinu provere da li ima dozvolu za posedovanje oružja, pošto je nije poneo sa sobom. Zilkić je nakon što je, kako tvrdi, saznao za sastav interventne patrole, izrazio sumnju da je ceo taj slučaj fingiran s ciljem da se umanji značaj današnjeg međunarodnog skupa u Novom Pazaru na koji su pozvane sve muftije iz regiona.
Iako, prema njegovim rečima, nije dobro za jednu državu da jedan poglavar bude na takav način presretan i pretresan, Zilkić navodi da ima poverenja u državne organe koji će voditi taj slučaj.
- Meni je ovo dokaz da nisam povlašćen, da nisam režimski čovek, niti čovek određenih službi, već samo običan građanin prema kome se treba ponašati kao i prema drugima - kaže reis-ul-ulema.
On je podsetio na nekoliko primera iz prošlosti kada mu je bio ugrožen život ili upućivane pretnje smrću, pa čak i raspisana nagrada za njegovu likvidaciju.
- Za razliku od mene, drugu stranu, sa Zukorlićem na čelu, koji ne priznaje ovu državu i njena znamenja, čuva policija, on ima dozvolu za nošenje oružja, čak i preko granice, i poseduje paravojnu formaciju - tvrdi Zilkić.
On je rekao da je sve pretnje i pokušaje ubistva prijavio i da dokazi o tome postoje u tužilaštvu, ali da niko do sada nije učinio ništa da se to proveri i ispita.
Dačić: Zilkić dobija dozvolu ili obezbeđenje
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da očekuje da će dogovorom policije sa reis-ul-ulemom Islamske zajednice Srbije Ademom Zilkićem biti rešeno pitanje njegove bezbednosti. Dačić je rekao da će slučaj sa Zilkićem biti rešen tako što će islamski poglavar dobiti dozvolu za nošenje oružja ili policijsko obezbeđenje ukoliko se proceni da mu je ugrožena bezbednost.





















