Izvor: Blic, 28.Avg.2008, 21:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lekar od starice na samrti uzeo stan
BEOGRAD - Doktor Sava Nenić, koga je načelnik Instituta u Sremskoj Kamenici dr Aleksandar Milovančev optužio za eutanaziju Milene Lazović i eksperimentalno lečenje više pacijenata pre četiri godine, juče je obelodanio da je upravo protiv čoveka koji je poveo hajku na njega vođena istraga zbog sumnjive smrti starice iz Beograda.
On je otkrio da su Institutom pre izvesnog vremena kolale priče da su pojedini lekari deo organizovane kriminalne grupe koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je u bolnicu primala bogate gospođe i potom ih ubijala iz koristoljublja.
Vidno uzbuđen i potresen, on je pročitao mejl, čiji je autor navodno dr Jovan Matijašević koji je načelnika Milovančeva obavestio o ubistvu Milene Lazović. Nenić je rekao da ima nepobitne materijalne dokaze i svedoke da je pismo, koje baca novo svetlo na ceo događaj, autentično. Naime, u njemu se navodi da je dr Nenić, posle odlaska iz Instituta, namerno plasirao priču o ubijanju pacijenata u kojoj su učestvovali dr Matijašević i dr Milovančev.
Prema rečima doktora Save Nenića u pismu koje je dr Jovan Matijašević uputio jednom prijatelju, pisalo je sledeće:
-Na kraju sam, kao i mnogi drugi, imao žestoke neprijatnosti od inspektora za organizovani kriminal u ispitivanjima koja su usledila. Nakon svega, započeta je istraga, gospođa je ekshumirana i ništa nije dokazano. Hvala bogu. Ta prijava i danas stoji otvorena - pročitao je dr Nenić.
Nenić, međutim, tvrdi da on nikada nije plasirao takve optužbe. Na pitanje da li je upoznat o kojim smrtnim slučajevima je reč, dr Nenić je odgovorio da je to bilo pre nego što je dao otkaz u Institutu 2007. godine.
- Sećam se da je jedna starica od 91 godinu bila primljena na kliniku, u okviru koje se nalazi i intenzivni blok u kome sam radio. Članovima mog tima sam rekao da sa tom pacijentkinjom nemaju nikakve veze, jer smo imali negativno iskustvo kada se lečio tast dr Milovančeva. Ta starica je, kako je tvrdila Mira Ač, supruga dr Milovančeva, bila je njena tetka - ispričao je dr Nenić.
Konferenciji za štampu prisustvovao je i Goran Stefanović, čija ja maćeha Jelica bila ta starica koja se lečila kod dr Milovančeva i koja je potom svu imovinu prepisala supruzi dr Milovančeva. Posebnim ovlašćenjem, kaže on, njoj je ostavila i sav novac sa nekoliko računa u zemlji i inostranstvu.
- Mira Ač je uspela da se sprijatelji sa mojom maćehom. Krajem februara prošle godine odvela ju je na ručak u Novi Sad i tamo joj je pozlilo. Smestili su je u bolnicu kod dr Milovančeva. Petnaest dana sam pokušavao da saznam šta se sa Jelicom događa. Saznao sam da su joj drugog dana boravka u bolnici ugradili pejs mejker, što je van svih lekarskih normi. Kada sam angažovao privatnu kliniku „Anlave" da je premestimo u Beograd, supruga dr Milovančeva je moju maćehu već prebacila svojoj kući. Od 15. marta prestaje svaki kontakt porodice sa njom. Po našim kasnijim saznanjima, ona je vraćena u bolnicu ponovo krajem maja i umrla je 27. jula, za šta smo saznali preko Jevrejske opštine dve nedelje kasnije. Sahranjena je u tuđem grobu. Pokušali su da je kremiraju, što je suprotno jevrejskim običajima. U oktobru je na moj zahtev urađena ekshumacija. Na 33 strane je data analiza lekarskog tima i mi smo u proleće podneli krivične prijave. Okružni sud još nije odlučio ništa o tome - tvrdi Goran Stefanović.
On navodi da su ga potom pozvali iz UBOPOK-a i da je dao izjavu.
- Ustanovljeno je da su mnoge stvari kod lečenja bile nepotrebne ili namerno rađene kako bi ona duže ostala u bolnici. UBOPOK je istraživao i vezu sa materijalnim koristoljubljem - kaže Stefanović.
Dr Nenić je naglasio da se protiv njega vodi hajka.
- Sumnjao sam da je u pitanju moguća smena Aleksandra Milovančeva sa mesta direktora i da je njegova namera da me diskredituje kao mogućeg protivkandidata - kaže Sava Nenić.
Pored toga, Nenić je optužio Milovančeva da stoji iza nestanka pet tona medicinske opreme, koja je stigla kao humanitarna pomoć iz SAD Institutu.
Milovančev: Lopov viče drž’te lopova
Dosta je bilo zamena teza. Sad imamo situaciju da lopov viče drž’te lopova. Podigli smo krivičnu prijavu protiv dr Save Nenića kako bi neko od nas mogao da stane u zaštitu naroda i pacijenata. Što se tiče njegovih kontraoptužbi, mogu samo da kažem da su to obične budalaštine i izmišljotine - rekao je dr Aleksandar Milovančev, komentarišući optužbe dr Nenića.
Nenić: Poričem sve optužbe
Doktor Sava Nenić porekao je sve optužbe i navode u krivičnoj prijavi Uprave Instituta u Sremskoj Kamenici. Krivična prijava ga tereti za teško ubistvo iz koristoljublja, teško delo protiv zdravlja ljudi zbog eksperimentisanja lekovima i nesavesno pružanje lekarske pomoći, kao i za prekomerno vađenje krvi.
Nenić je porekao da je dao smrtonosnu dozu morfijuma preminuloj Mileni Lazović. Po njegovim rečima, bolesnica je bila u teškom stanju i od samog prijema je tretirana morfijumom.
On je opovrgao da je stekao protivimovinsku korist upotrebom leka „novo seven", kao i da je eksperimentisao lekovima. „Novo seven" je, kako kaže, bila donacija od 20 ampula koju je odobrio dr Milovančev.
- Još jedan nonsens koji se navodi u prijavi je da za 50 gasnih analiza treba izvaditi 700 mililitara krvi. To eksperti lako mogu da potvrde - rekao je dr Nenić.










