Izvor: B92, 20.Jul.2010, 20:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izmeštanje opasnog gasa iz Viskoze
Loznica -- Iz lozničke fabrike "Viskoza" počelo je izmeštanje novih 200 tona opasnog gasa ugljen-disulfida.
Transport se obavlja u sedam specijalnih kontejnera, nakon čega je planiran izvoz na Daleki istok.
Fond za zaštitu životne sredine obezbedio je oko 11 miliona dinara za uklanjanje ovog gasa i sanaciju fabričkog kruga "Viskoze".
Pretakanje ugljen-disulfida koji je od 2005. godine potpoljen u bazene s vodom, u krugu lozničke "Viskoze" obavlja se >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uz strogu kontrolu stručnjaka. Opasna materija prebacuje se u specijalne kontejnere, nabavljene za ovu namenu.
"Što se nas tiče, mi smo znali šta treba da preduzmemo. Ovlašćene kuće nama su dale instrukcije i napisale elaborate uz našu pomoć. Svi drugi koji manje od nas znaju o ugljen-disulfidu, on jeste opasan ali ko zna sa njim, nije", kaže Slavko Nikolić, predstavnik nadzornog organa.
Od 500 tona ugljen-disuslfida iz preduzeća "Celvlakono” u stečaju, izmešteno je 120 tona. Narednih dana biće izmešteno još 200 tona, a transport ostatka na Daleki istok počeće tokom leta:
"Sigurno će biti dislocirana sva količina ugljen-disulfida, uključujući I deo koji se nalazi u jednom od pogona. Biće uklonjena I instalacija, uključujući rezervoare", kaže Dragan Đurić, republički inspektor za zaštitu životne sredine.
Lozničani, koji su do sada živeli u strahu od potencijalne opasnosti, konačno su odahnuli.
"Napokon, dobo je što to dolazi, da ne moramo više da razmišljamo", kaže Slobodan Gajić.
"Znam da se vezivao za krvne sudove i nervni sistem i dobo je što ga konačno iznose iz 'Viskoze'", kaže Dušanka Marković.
Zavod za javno zdravlje na nekoliko mesta u gradu kontroliše koncentraciju ugljen-disulfida u vazduhu i za sada nema prekoračenja dozvoljenog sadržaja.
DRUGO PRETAKANJE OTROVNOG GASA IZ "VISKOZE"
Izvor: Kurir, 21.Jul.2010, 17:08
LOZNICA - Sav otrovni gas ugljen-disulfid (CS2) zaostao posle prekida proizvodnje lozničke fabrike "Viskoza" biće izmešten u avgustu, najavio je Slavko Nikolić, predstavnik firme kojoj je povereno izmeštanje i izvoz te opasne materije...Nikolić je rekao da je u toku drugo pretakanje CS2 u okviru...






