Izvor: Kurir, 11.Jan.2011, 14:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
IZVLAČILI MILIONE IZ HRVATSKIH ŽELEZNICA
ZAGREB- Pred Županijskim sudom u Zagrebu počelo suđenje bivšem direktoru inostrane podružnice Železnica Srbije Vladimiru Vasiljeviću i nekadašnjem predsedniku Uprave Hrvatskih železnica, HŽ Holdinga Davorinu Kobaku koje se tereti da su preko firme Agit izvukli iz HŽ 3,7 miliona evra.
Uz Kobaka i Vasiljevića, hrvatski Ured za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) za udruživanje radi zloupotrebe položaja i prikrivanja protivzakonito dobijenog novca tereti >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << i bivšu direktorku HŽ firme Agit Biserku Robić i njenog saradnika Andriju Sarića.
Kao i na pripremnom ročištu početkom decembra, Vasiljević, Kobak i Robić su odbacili optužbe tužilaštva, dok je Sarić priznao nedelo.
Suđenje je počelo čitanjem optužnice Ureda za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Kobak i Biserka Robić su dovedeni iz pritvora u kojem se nalaze od jula 2009. godine, dok se Vasiljević i Sarić brane sa slobode.
Optužnicom se terete da su od 2003. do 2008. po osnovu lažnih faktura prebacili oko 3,7 miliona evra na račune četiri of-šor kompanija u Austriji i BiH pri čemu su za sebe nezakonito prisvojili više od 3,2 miliona evra.
Prema optužnici podignutoj u junu ove godine, Kobak i Robić su angažovali Sarića i Vasiljevića da kao ovlašćene osobe inostranih društava u Zagrebu, Mostaru, Banjaluci i Gracu otvore nerezidentne račune tih društava.
Svi oni su u ime tih firmi ispostavljali fiktivne fakture o Agitovom preuzimanju robe, a fakture bi zatim Robić i Sarić overavali kao osnovane i nalagali njihovo plaćanje.
Novac su navodno sami podizali.
Istraga je pokrenuta sredinom prošle godine, nakon što su hrvatskoj policiji iz Austrije stigli podaci o nekliko of-šor firmi koje su poslovale s Agitom.
Kobak je smenjen nekoliko meseci pre hapšenja, a tada je tvrdio da je žrtva medijskih napada.
Bivši direktor Železnica na sudu
Izvor: B92, 11.Jan.2011
Zagreb -- Sud u Zagrebu počeo je suđenje bivšem direktoru Železnica Srbije Vladimiru Vasiljeviću i bivšem predsedniku Uprave Hrvatskih železnica Holdinga Davorinu Kobaku... ..Oni se terete da su preko firme "Agit" izvukli iz Hrvatskih Železnica 3,7 miliona evra. ..Uz Kobaka i Vasiljevića, hrvatski...
Razmatra se optužnica u aferi "Podravka"
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Jan.2011, 13:16
ZAGREB -..U zagrebačkom Županijskom sudu danas je počelo razmatranje osnovanosti optužnice protiv bivšeg hrvatskog vicepremijera Damira Polančeca i još sedmorice bivših menadžera kompanije Podravke i njihovih poslovnih partnera koji se terete da su tu prehrambenu kompaniju oštetili za najmanje...










