FINANSIJSKA ISTRAGA PROTIV ŠKORPIONA I ŠAKALA

Izvor: Kurir, 18.Avg.2010, 16:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FINANSIJSKA ISTRAGA PROTIV "ŠKORPIONA" I "ŠAKALA"

BEOGRAD - Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je da je ovo Tužilaštvo iniciralo finansijsku istragu protiv ukupno 22 okrivljena pripadnika paravojne jedinice "Škorpioni" i jedinice "Šakali".

Ovo je prva finansijska istraga koju je iniciralo to tužilaštvo, shodno Zakonu o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela ratnih zločina,prenosi RTS.

Vekarić je precizirao da će po nalogu tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, policija sprovesti >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << finansijsku istragu protiv četvorice pripadnika "Škorpiona", osuđenih za ubistvo šest Muslimana u Trnovu 1995. godine i protiv 18 pripadnika jedinice "Šakali" optuženih za ratni zločin u selu Ćuška na Kosovu i Metohiji.

Zamenik tužioca za ratne zločine je najavio da će i u drugim predmetima ratnih zločina koje vodi to tužilaštvo biti sprovedene finansijske istrage, posle kojih će uslediti zahtevi za privremeno, odnosno trajno oduzimanje imovine za koju se utvrdi da je u nesrazmeri sa legalnim prihodima osumnjičenih, u vreme kada su počinjena krivična dela.

Sumnja se da optuženi i osuđeni pripadnici "Šakala" i "Škorpiona" poseduju znatnu imovinu proisteklu iz krivičnog dela ratnog zločina. Postupci se odnose na imovinu počinilaca ratnih zločina koja bi mogla da se nalazi i u BiH, Hrvatskoj i u Crnoj Gori, naveo je zamenik tužioca.

Finansijska istraga treba da pokaže kako je komadant "Škorpiona" Slobodan Medić, koji je na suđenju svojevremeno tvrdio da je dok je bio na čelu jedinice, primao platu od 300 tadašnjih nemačkih maraka, kupio, odnosno pomogao da se kupi 30 kuća, ukazao je Vekarić.

Prema njegovim rečima, jedan od motiva pojedinaca za učešće u ratu na prostoru bivše Jugoslavije bilo je pljačkanje i nelegalno bogaćenje, a Zakon o oduzimanju imovine sada omogućava da se sve to istraži i procesuira.

Pripadnici jedinice "Škorpioni" Slobodan Medić, Branislav Medić i Aleksandar Medić, kao i Pera Petrašević, osuđeni su na ukupno 53 godine zatvora, zbog krivičnog dela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

Oni su učestvovali u likvidaciji šestorice muslimanskih zarobljenika u selu Trnovo u BiH.

Jedinicu "Škorpioni" osnovala je Naftna industrija Republike Srpske Krajine, u cilju obezbeđivanja naftnih polja u mestu Đeletovci, od 1992. do 1996. godine.

U slučaju poznatom kao "Ćuška", osumnjičenima za ubistvo najmanje 41 albanskog civila u tom selu na teret se stavlja i da su pretresali albanske kuće, pljačkali ih i palili, a od stanovništva oduzimali novac, nakit, vozila i druge dragocenosti.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.