Izvor: Blic, 21.Avg.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Albanci zauzeli i karaulu 'Raduša'
Albanci zauzeli i karaulu 'Raduša'
SKOPLJE (Agencije) - Karaula 'Raduša', koja se nalazi severozapadno od Skoplja, između graničnih prelaza Blace i Jažinci, u rukama je albanskih ekstremista, tvrdi skopski list 'Dnevnik'. Prema saznanjima lista, pobunjenici su u borbama za zauzimanje karaule zarobili pet tenkova i dva oklopna transportera marke 'hermelin'. Samo jedan od tenkova je ispravan, piše 'Dnevnik’.
U rukama naoružanih Albanaca je i obližnje selo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Raduša, gde se nalazi oko 700 pripadnika paraformacije 'ONA', dok je sa druge strane granice, na Kosmetu, stacionirano oko 2.000 ekstremista, potvrđuju vojni izvori. Makedonske snage su na tom području izložene svakodnevnim napadima i ne veruju da se mogu odupreti napadu koji bi došao sa Kosmeta. Albanski ekstremisti otvarali su vatru i u selima Rataje i Žilče kod Tetova, kao i u kumanovskom regionu u selima Ropajce i Bukurice.
Zvanični predstavnik NATO u Makedoniji potvrdio je da je preksinoć stigla prethodnica od 400 vojnika Alijanse, u kojoj Britanci čine većinu, tako da može da započne procena uslova za raspoređivanje kompletnih 3.500 NATO vojnika, javlja Makfaks. Kako se navodi, vazdušni transporteri su dovezli u Makedoniju i ostatak prethodnice od 400 vojnika koji će učestvovati u misiji prikupljanja oružja od albanskih terorista pod nazivom 'Neophodna žetva'. U Skoplje je juče u kratku posetu doputovao i vrhovni komandant NATO za Evropu, američki general Džozef Ralston kako bi se na licu mesta upoznao s bezbednosnim uslovima pre nego što Alijansa donese konačnu odluku o raspoređivanju snaga iz 13 zemalja. Major Beri Džonson nije želeo da saopšti detalje posete, niti s kim će se general sresti u Skoplju. Sednica Saveta NATO na kojoj će biti doneta konačna odluka o upućivanju kompletnog kontingenta od 3.500 vojnika te alijanse u Makedoniju biće održana danas u Briselu, potvrdili su agenciji Beta diplomatski izvori u Skoplju. Savet NATO će na osnovu izveštaja generala Ralstona doneti odluku o početku akcije 'Suštinska žetva', odnosno planu za razoružanje albanskih pobunjenika u roku od 30 dana. Srbi zaboravljeni
SKOPLJE (Tanjug) - Predsednik Saveta srpske dijaspore u Makedoniji Ivan Stoiljković tražio je od šefa države Borisa Trajkovskog da 'upotrebi svoj autoritet i lični integritet da bi se ispravila gruba greška i velika nepravda koja je naneta pripadnicima srpske nacionalnosti ponovnim izostavljanjem iz ustavnih rešenja'.
Stoiljković podseća Trajkovskog da su se Srbi u Makedoniji od početka agresije albanskih terorista aktivno uključili u odbranu države. Mnogo srpskih porodica ostalo je bez domova koje su zapalili albanski pobunjenici i sada su socijalni slučajevi, navodi se u pismu.










