Ako Lauševića neće Amerika, hoće ga Srbija

Izvor: Politika, 10.Avg.2009, 23:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ako Lauševića neće Amerika, hoće ga Srbija

Postoji dilema da li je reč o presudi stranog ili domaćeg suda, budući da su Srbija i Crna Gora tada bile u jednoj državi

Vrhovni sud Srbije ima zakonsku mogućnost da razmotri zahtev advokata Žarka Lauševića za vanredno ublažavanje kazne od 13 godina na koju ga je osudio sud u Crnoj Gori, zbog dvostrukog ubistva. Dilema oko toga koji je sud nadležan za odlučivanje biće rešena na sednici VSS koja će uskoro biti zakazana.

Zahtev za vanredno ublažavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kazne može se podneti sudu koji je presudu izrekao u prvom stepenu i ona se, uz mišljenje državnog tužioca, dostavlja sudu nadležnom za odlučivanje. U slučaju Žarka Lauševića, prvostepenu presudu izrekao je Osnovni sud u Podgorici i, po važećim propisima iz 2001. godine, za razmatranje zahteva za vanredno ublažavanje kazne bio bi nadležan Vrhovni sud Crne Gore.

Prema rečima Vesne Dabić, portparola Vrhovnog suda Srbije, pošto je ovaj zahtev podnet VSS, taj sud prvo treba da zauzme stav o tome da li je reč o presudi stranog ili domaćeg suda, s obzirom na to da su Srbija i Crna Gora u vreme donošenja presude bile u jednoj državi.

„Ako bi bio zauzet stav da je reč o presudi domaćeg suda, Vrhovni sud mogao bi da odlučuje o Lauševićevom zahtevu. Ukoliko bi se smatralo da je to odluka stranog suda, naš sud morao bi da se izjasni da li tu presudu priznaje ili ne priznaje. Ukoliko bi presudu priznao, Vrhovni sud Srbije mogao bi da razmatra zahtev za vanredno ublažavanje kazne. Treća mogućnost bilo bi zauzimanje stava da je reč o presudi stranog suda koju naš sud ne priznaje. Tek u tom slučaju, za razmatranje ovog zahteva bio bi nadležan sud u Crnoj Gori”, objasnila je za „Politiku” Vesna Dabić.

Advokati poznatog glumca predložili su Trećem opštinskom sudu u Beogradu da ukine međunarodnu poternicu koja je za Lauševićem raspisana 2002. godine radi izvršenja zatvorske kazne. Do izricanja prvostepene presude Laušević je proveo četiri i po godine, tako da mu preostaje da odsluži još osam i po godina.

Laušević je u noći između 30. i 31. jula 1993. godine u podgoričkom kafiću „Epl” ubio Dragora Pejovića (20), Radovana Vučinića (21) i ranio Andriju Kažića.

U obračunu je njegov brat Branimir ispalio jedan metak koji nikoga nije pogodio.

Laušević je bio u zatvoru u Spužu, iz kojeg je pušten posle četiri godine i sedam meseci, kada mu je u Podgorici izrečena prva presuda kojom je osuđen na četiri godine zatvora zbog prekoračenja nužne odbrane. On je 1999. godine otišao u SAD, ali je u ponovljenom procesu osuđen na 15 godina zatvora zbog dvostrukog ubistva. U žalbenom postupku Vrhovni sud Crne Gore tu presudu preinačio je na 13 godina, 2001. godine.

Imigraciona policija SAD nedavno ga je privela pod optužbom da nezakonito boravi u toj državi i on se od tada nalazi u „postupku za udaljavanje”. Odmah po privođenju, protiv Lauševića je podneta posebna vrsta optužnice koja se naziva „poziv da se predstavi”, na osnovu koje nadzorni organ u Menhetnu treba da utvrdi opravdanost Lauševićevog privođenja. Lauševićev advokatski tim u međuvremenu je podneo zahtev za stalni boravak u Americi.

D. Čarnić

-----------------------------------------------------------

Slučaj Lauševića odložen za 14. septembar

Sud u Njujorku ponovo je odložio odluku o eventualnom proterivanju glumca Žarka Lauševića (49) iz Sjedinjenih Američkih Država, jer nema urednu boravišnu dozvolu, a novo ročište zakazano je za 14. septembar, javila je podgorička TV „Vijesti”, a prenosi Tanjug.

Kako se navodi, ročište je odloženo na zahtev Lauševićeve odbrane.

[objavljeno: 11/08/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.