PRODUŽENA RUKA KOMUNISTIČKE PARTIJE: Reč je o NAJUSPEŠNIJOJ neameričkoj aplikaciji na SVETU

Izvor: SrbijaDanas.com, 08.Nov.2019, 00:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PRODUŽENA RUKA KOMUNISTIČKE PARTIJE: Reč je o NAJUSPEŠNIJOJ neameričkoj aplikaciji na SVETU

Još jedan primer sukoba Amerike i Kine.

Kineska aplikacija za deljenje kratkih video snimaka TikTok, koju masovno koriste tinejdžeri da pokažu svetu kako pevaju, igraju ili se prosto glupiraju, našla se u središtu tenzija između SAD i Kine.

TikTok je poslednja kineska firma koja se našla na meti američkih regulatora, pošto je Vašington pokrenuo procenu pretnji po nacionalnu bezbednost njene kupovine američke aplikacije "Musical.ly" za milijardu dolara. >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com <<

TikTok, koji je u vlasništvu kompanije "ByteDance Technology" iz Pekinga, nadmeće se sa aplikacijama kao što su Snapčet i Instragram. Aplikacija omogućava korisnicima da na mrežu postave kratke video snimke sa specijalnim efektima, često kako igraju, skaču ili pevaju na plejbek.

To je jedna od najpopularnijih aplikacija u svetu sa više od milijardu preuzimanja globalno, čime je postala prva aplikacija razvijena u Kini koja je to uspela na međunarodnom nivou. Trenutno je četvrta, iza Fejsbuka, Instagrama i Snapčeta, kao najkorišćenija društvena aplikacija u Guglovom Plej Storu.

Uspeh TikTok-a na američkim tržištu umnogome se može pripisati akviziciji aplikacije za pevanje na plejbek "Musical.ly" 2017. godine.

The U.S. is investigating TikTok’s Chinese parent, Bytedance, over national security concerns related to the Chinese government’s access to data and user profiles. https://t.co/emQ99jwOfR

— CNBC Politics (@CNBCPolitics) 05. новембар 2019.

TikTok se, međutim, našao u središtu tenzija između SAD i Kine, pošto su tri američka senatora tražila da se ispitaju potencijalne pretnje po nacionalnu bezbednosti i privatnost koje predstavlja ta aplikacija, sa upozorenjem da kineski vlasnik može da cenzuriše sadržaj kao što su snimci prodemokratskih protesta u Hongkongu.

Aplikacija za razmenu video sadržaja je, ukazuje CNN, tako u sličnoj poziciji kao Huawei, usled zabrinutosti da bi osetljivi podaci Amerikanaca mogli da dospeju u ruke kineske vlade. TikTok ipak ne postoji u Kini gde njen vlasnik "ByteDance" nudi sličnu aplikaciju Douyin, pa zato, tvrdi kompanija, podaci koje sakuplja o korisnicima u SAD, ne podležu kineskom zakonu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.