Izvor: Blic, 07.Okt.2014, 15:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Održan protest studenata u Kosovskoj Mitrovici
Više desetina studenata prištinskog Univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici okupili su se tačno u podne na platou ispred Studentskog centra u Kosovskoj Mitrovici, nezadovoljni odredbama novog Zakona o visokom obrazovanju.
Studenti su nosili transparente i parole na kojim je pisalo: "Šta pije Ministrastvo, plaćamo za sve", "Poštedite nas vaše štednje", "Znanje nije roba", "Zašto nas terate" i slične poruke.
Potpredsednik Studentske >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << konferencije Univerziteta Srbije sa Prištinskog inoverziteta Milan Savić rekao je da studenti traže da u školskoj 2014/2015. godini bude šest obaveznih ispitnih rokova, umesto pet, kao i da oni koji su upisani u prvu godinu studija školske 2010/2011. imaju pravo da se finansiraju iz budžeta godinu dana po isteku redovnog trajanja studija.
On je dodao da je današnji protest studenta u Kosovskoj Mitrovici koordiniran i organizovan od strane Studentske Konferencije Univerziteta Srbije, kao i da je dugoročni zahtev studenata rad na izradi novog zakona o visokoškolskom obrazovanju.
Dugoročni zahtevi su početak rada na izradi novog zakona o visokoškolskom obrazovanju sa učešćem relevantnih studentskih predstavnika iz cele Srbije.
- Mogu reći da je ovaj protest koordiniran i organizovan od strane Studentske Konferencije Univerziteta Srbije odnosno SKONUS-a i da mi na njihov zahtev danas protestujemo ovde, odnosno predstavljamo zahteve naših starijih kolega, kao i nase zahteve za ispitne rokove - rekao je Savić.
Ukoliko zahtevi ne budu ispunjeni, studenti će, kako je kazao, nastaviti s protestima.
- Da li će protest biti ovde u našem gradu ili će se centralizovati u jedan veliki u glavnom gradu, to ćemo još videti. Za sada čekamo odgovor Ministarstva - rekao je Savić i podsetio da je bilo ranijih pokušaja da se uspostavi dogovor SKONUS-a i Ministarstva.
- U junu je poslat zahtev resornom ministru za prosvetu i nauku i tehnološki razvoj da prisustvuje sednici SKONUS-a na kojoj su na dnevnom redu bile ove tačke. Ministar se oglušio o taj zahtev, takođe je pre nekih 20 dana poslat dopis u Vladu da nas prime, ali još nemamo odgovor - istakao je on.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija













