Izvor: B92, 26.Okt.2013, 18:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Milioni za "samopopravljivi" softver
Agencija DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) otvorila je javni konkurs za izradu automatskog sistema za odbranu od sajber napada, a pobednik konkursa će za svoj trud dobiti pristojnu finansijsku nadoknadu.
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) i njihovi roboti su neretko tema tekstova, ali ovaj put je reč o nečem još ozbiljnijem – softverskom delu – i to ne bilo kakvom. Agencija nudi dva miliona američkih dolara nagrade u takmičenju za izradu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << potpuno automatskog sistema odbrane od sajber napada, koji će biti u stanju da se samostalno nadograđuje, krpi i odgovara na napade hakera.
Zvuči neverovatno? Nije nemoguće. Konkursom nazvanim Cyber Grand Challenge nastoji se d se izradi nova generacija autonomnih sistema koji kombinuju brzinu i koncentraciju automatizacije i sposobnosti rasuđivanja koje prelaze one granice kojima se služe stručnjaci.
“U potpuno samostalnoj odbrani, sajber sistem sposoban za rasuđivanje će stvoriti vlastito znanje, autonomno emitovati i koristiti znanje…”, navodi DARPA. Iako sistem takmičenja nije potpuno preciziran, 2016. godina planira se održavanje “konačnog obračuna” u kojem će se najbolji automatizovani sistemi suočitiu borbi za konačne nagrade. Pobednički sistem će svom autoru doneti dva miliona američkih dolara, dok drugo i treće mesto donose po milion i 750.000 američkih dolara nagrade.
Više informacija o konkursu se može pronaći na linku.
Dva miliona dolara za najbolji odbrambeni softver
Izvor: Radio 021, 26.Okt.2013
Agencija DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) otvorila je javni konkurs za izradu automatskog sistema za odbranu od sajber napada, a pobednik konkursa će za svoj trud dobiti dva miliona dolara.












