HISTERIJA U AMERICI Bolničarku maltretirali zbog sumnje na ebolu

Izvor: Blic, 27.Okt.2014, 10:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

HISTERIJA U AMERICI Bolničarku maltretirali zbog sumnje na ebolu

Američka medicinska sestra Kejsi Hikoks, koja je po povratku u SAD zadržana u karantinu nakon što je lečila pacijente obolele od ebole u zapadnoj Africi, najavila je da će zbog zadržavanja podneti tužbu Saveznom sudu.

Kaci Hickox' Tent Prison And Chris Christie's Bluster: That is where Kaci Hickox is impriso... http://t.co/31DxdrlQKh #progressive #news

Medicinska sestra koja se u SAD vratila iz Sijera Leonea u izolaciji je napisala pismo javnosti, u kojem oštro >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kritikuje tretman kojem su je izložile američke vlasti.

Tri američke savezne države odredile su obavezan karantin za sve koji dolaze iz ebolom zaraženih područja, a takav tretman dobila je i medicinska sestra Kejsi Hikoks, koja je javnosti iz bolnice u Nju Džersiju napisala pismo.

Iako je negativna na virus ebole, i dalje mora ostati u karantinu, i zato poručuje kako se oseća kao kriminalac.

"Ovo nije situacija kakvu bih poželela bilo kome i bojim se za one koji dolaze posle mene", napisala je bolničarka.

Satima je ispitivali

Ona je po dolasku iz Sijera Leonea zaustavljena na aerodromu Njuark u Nju Džersiju, gde su je satima ispitivali službenici u zaštitnim unifromama. Kako se uzrujala zbog neugodne situacije u kojoj se našla, zarumeneli su joj se obrazi, što su službenici protumačili kao povišenu temperaturu.

Nurse under Ebola quarantine in NJ will sue over her confinement http://t.co/Rk2VSHlD4X

Dva puta su joj merili temperaturu i drugi put je, piše Hikoksova, toplomer pokazao 38,3 stepena Celzijusa.

Iduća tri sata provela je čekajući dok je nisu odveli u bolnicu, gde joj je ponovo izmerena temperatura i ustanovljeno da iznosi 37 stepeni Celzijusa. Podvrgnuta  je testovima koji su pokazali da nema ebolu, ali svejedno mora biti u izolaciji.

Strašna iskustva s terena

"Sediea sam sama u šatoru i razmišljala o brojnim kolegama koji će se vratiti kući u Ameriku i suočiti s istom nevoljom. Hoće li se i oni osećati kao kriminalci i zatvorenici?", napisala je.

"Provela sam mesec dana gledajući decu kako umiru, sama. Svedočila sam ljudskoj tragediji koja se odvijala pred mojim očima. Pokušavala sam da pomognem kad je veliki deo sveta samo gledao i nije preduzimao ništa.", kaže revoltirana Amerikanka.

U tišini izolacije kroz svest joj prolaze nedavni tragični događaji kojima je svedočila.

"Setila sam se svoje poslednje noći u centru za lečenje ebole u Sijera Leoneu. Pozvali su me u ponoć jer je 10-godišnja devojčica imala napade. Gurala sam joj smrvljene tableta Tilenola i lekova protiv napadaa u usta dok joj se telo uvijalo u krevetu. Bila je to najteža noć mog života. Gledala sam kako devojčica umire u šatoru, daleko od porodice", piše medicinska sestra u svom pismu javnosti.

Da li su Amerikanci histeričan narod?

Američki mediji bave se fenomenom histerije koja se pojavila zbog postojanja slučajeva zaraze na tlu SAD-a, postavljajući pitanje je li to tipično američka reakcija.

Triston Kraul (20), koji radi u susedstvu kuće u kojoj je boravio oboleli Tomas Erik Dankan u Dalasu, opisao je kako se vrlo brzo njihova četvrt pretvorila u scenu iz filmova, s helikopterima koji ih obleću i ljudima koji ih posmatraju kao da su zombiji.

Kada su suočeni s krizom na koju nisu bili pripremljeni, Amerikanci imaju tendenciju da stvari gledaju na apokaliptičan način, kaže profesor istorije sa Američkog univeziteta u Vašingtonu Alan Lihtman.

"Mi smo ljudi obilja. Najbogatija smo nacija na Zemlji. Imamo prosperitet kakav se ne može uporediti ni sa kime, pa ipak, imamo anksioznost da to možda neće potrajati. Spoljna sila nad kojom, kako se čini, nemamo kontrolu, može ubosti pravo u u srce američkog zadovoljstva i prosperiteta". rekao je Lihtman.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.