AMERIKA ZAJEDNO SA KINOM Obama za transpacifičko partnerstvo u Aziji

Izvor: Blic, 10.Nov.2014, 09:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

AMERIKA ZAJEDNO SA KINOM Obama za transpacifičko partnerstvo u Aziji

Američki predsednik Barak Obama založio se danas u Pekingu za postizanje sporazuma o transpacifičkom partnerstvu, na početku dvodnevnog samita zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK).

"To (partnerstvo) predstavlja potencijal za budući istorijski sporazum", rekao je Obama na otvaranju samita u Pekingu.

Obama promoviše transpacifičko partnerstvo u pregovorima s 12 zemalja grupe APEK, među kojima su i Kina, Rusija, Japan, Kanada, Australija i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Meksiko. Zemlje uključene u te pregovore o tome će raspravljati na dvodnevnom samitu.

Američki predsednik smatra da to partnerstvo može da ojača američke ekonomske investicije u Aziji u kojoj je "privreda rastuća i najdinamičnija u svetu".

Obama ove nedelje boravi u Kini, Mjanmaru i Australiji, gde nastoji da potvrdi uticaj SAD u Aziji i na Pacifiku.

Obama, međutim, na značajan put kreće s poljuljanim ugledom pošto je u utorak njegova Demokratrska partija doživela ubedljiv poraz u izborima za Kongres, pa sada republikanci kontrolišu oba doma.

Dvodnevni samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) posvećen je saradnji u zaštiti prirode, o energetskoj efikasnosti i urbanizaciji.

Sastanak lidera 21 zemlje prvi je veliki međunarodni skup u Kini od kako je na vlasti predsednik Si Đinping.

Samitu prisustvuje i ruski predsednik Vladimir Putin, koji se juče sastao s kineskim kolegom. Si i Putin potpisali su više sporazuma o energetskoj saradnji dve zemlje, između ostalog memorandum o razumevanju za izgradnju drugog velikog gasovoda za snabdevanje Kine ruskim gasom.
Pogledaj vesti o: Barak Obama

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Obama za transpacifičko partnerstvo

Izvor: B92, 10.Nov.2014

Američki predsednik Barak Obama založio se za postizanje sporazuma o transpacifičkom partnerstvu na početku samita u Pekingu...U Kini se održava dvodnevni samit zemalja Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK)..."To (partnerstvo) predstavlja potencijal za budući istorijski sporazum", rekao...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.