Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Nov.2012, 17:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Del Ponte za RTV: Svedoci protiv Haradinaja nestajali, zastrašivani...
NOVI SAD/HAG -
Teško je utvrditi ko je najodgovorniji što svedoci nisu bili dovoljno zaštićeni u procesu protiv Haradinaja, rekla je u kratkom telefonskom intervjuu za RTV, bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala, Karla del Ponte. Prenosimo vam čitav razgovor.
Koja je Vaša prva reakcija nakon današnje oslobađajuće presude Ramušu Haradinaju i dvojici saoptuženih?
- Slučaj Haradinaj je vrlo težak, istraga je bila vrlo komplikovana, jer >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nismo nailazili na saradnju tokom istrage. I kada smo konačno skupili dovoljno dokaza protiv Haradinaja i sudija potvrdio optužnicu, pojavili su se novi problemi. Nismo mogli da predočimo dokaze koje smo skupili, jer su svedoci nestajali, menjali su svoje iskaze.
Šta je predstavljalo najveći problem u postupku? Bili ste vrlo kritični dok ste radili u Tribunalu i isticali ste probleme sa svedocima.
- Najveći problem, dok sam ja bila tužiteljka, upravo je bila zaštita svedoka. Nisu bili potpuno ili dovoljno zaštićeni.
Šta mislite koje najodgovorniji za to što svedoci nisu bili zaštićeni? Da li su međunarodne institucije pale na tom ispitu?
- Teško je utvrditi ko je odgovoran. Svedoci su bili zastrašivani, neki su nestali, a neko je na to sigurno uticao. U svakom slučaju, dok sam ja bila u kancelariji, program zaštite svedoka je funkcionisao. Ponekad smo nailazili na teškoće, ali mogli smo čak i da osudimo one koji su ugrožavali program. Ono što je sigurno jeste da se tome mora posvetiti mnogo više pažnje.
Da li mislite da je politika imala uticaj na donošenje oslobađajuće presude?
- Nadam se da nije, ali ne znam sigurno. Pravosuđe mora biti nezavisno. Ali postoji velika razlika između slučaja Gotovina – Markač i Haradinajevog slučaja. Gotovina je bio osuđen u prvostepenoj presudi. Potom je došlo do drugačijeg tumačenja činjenica, i ja sam bila vrlo iznenađena. Ali u slučaju Haradinaja, jednostavno nismo mogli da predstavimo sve dokaze koje smo prikupili.
Advokat:Del Ponteovba da se izvini Haradinaju
Branilac Ramuša Haradinaja u Haškom tribunalu, britanski advokat Ben Emerson, pozvao je danas nekadašnju glavnu tužiteljku Karlu del Ponte da se javno izvini Haradinaju i narodu Kosova, koji je, prema njegovim rečima, podizanjem optužnice lišila njihovog lidera.
U izjavi novinarima, po izricanju presude nekadašnjim komandantima Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), Emerson je Del Ponteovu optužio da je "zloupotrebila funkciju tužioca", jer je podigla optužnicu za koju "nije bilo dokaza".
"Savetnici su joj još 2004. i 2005. govorili da nema dokaza da je Ramuš Haradinaj ratni zločinac. To su joj govorili i njeni advokati, i Britanci i Amerikanci, i drugi iz prijateljskih država koje su podržavale Kosovo, da je jako pogrešila, ali je ona bila odlučna da nastavi, suprotno dokazima", izjavio je Emerson.
Del Ponteova je, dodao je Emerson, dozvolila da joj Beograd "podmetne lažnog svedoka", koji je izmenio svoj iskaz "od početka do kraja".
Emerson je rekao da će se Haradinaj večeras vratiti na Kosovo, u Prištinu, i da će se, "uz saglasnost naroda, uskoro vratiti na funkciju političkog lidera i na čelo vlade koja predstavlja sve građane, bez obzira koji jezik govore i odakle dolaze i bez obzira na njihovu nacionalnost".
"Uz saglasnost međunarodne zajednice i naroda, on će se vratiti na funkciju premijera Kosova, na kojoj se nalazio 2004. godine", rekao je Emerson.
Pogledaj vesti o: Hag
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Del Ponte nije iznenadjena oslobadjanjem Haradinaja
Izvor: Beta, 30.Nov.2012, 11:49
BON/BEOGRAD, 30. novembra 2012. (Beta) - Bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, koja je sastavila optužnicu protiv bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja, kaže da nije iznenadjena oslob.





