Izvor: Blic, 17.Mar.2011, 21:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blagoje Simić odslužio hašku kaznu, vratio se u Beograd
BEOGRAD - Bivši gradonačelnik i ratni komandant Kriznog štaba opštine Šamac Blagoje Simić (51) danas je pušten iz zatvora u Škotskoj, gde je odslužio dve trećine kazne koje mu je izrekao Haški tribunal, a popodne je letom iz Londona stigao u Beograd.
Simića su oko 17.30 sati na aerodromu dočekali supruga i dve kćerke, kao i rodbina, rođaci i prijatelji koji su mu poželeli dobrodošlicu.
"Dobro >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sam. Prvo ću da odem kući sa prijateljima i porodicom", rekao je kratko Tanjugu vidno uzbuđeni Simić, koji se prethodno pozdravio sa dvadesetak članova porodice, prijateljima i rodbinom.
Simić je u Haškom tribunalu bio osuđen na 17 godina zatvora zbog progona nesrpskog stanovništva sa područja opštine Šamac, a kazna mu je posle žalbe smanjena na 15 godina.
Simić, po profesiji lekar, bio je prvi državljanin Srbije koji se dobrovoljno predao Haškom tribunalu 2001. godine.
Blagoje Simić rođen je u Kruškovom Polju u opštini Šamac. Posle rata u BiH (1992-1995) živeo je u Srbiji, u Čajetini.
Prema pisanju medija u Republici Srpskoj, Simić se tokom robijanja u Škotskoj bavio izučavanjem alternativne medicine i slikarstvom.
Hag je optužnicu protiv Simića podigao u julu 1995. godine, za zločine počinjene prema muslimanima i Hrvatima na početku rata.
Simić je tvrdio da nije kriv, a osuđen je oktobra 2003. godine na 17 godina zatvora zbog progona nesrpskog stanovništva, od aprila 1992. do decembra 1993. godine.
Proglašen je krivim za podsticanja i pružanja pomoći za nezakonita hapšenja i zatvaranja nesrpskog stanovništva, držanje pritvorenika u nehumanim uslovima, primoravanje Hrvata i muslimana na prisilan rad i nasilno premeštanje nesrpskog stanovništva.
Žalbeno veće je odbacilo tačke optužnice za bezobzirno i nehumano postupanje, odnosno mučenje i maltretiranje.
Povezane vesti: Istraga o streljanju oko 1.800 Bošnjaka Haško tužilaštvo - dokazan zločinački poduhvat Hrvata Tužilaštvo se žalilo na presude za zločine u Srebrenici Svi traže Hašku arhivu Darko Elez osuđen na devet godina zatvora
Pogledaj vesti o: London










