Tači:Normalizacija ne ide iz Tirane već iz Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Okt.2016, 18:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tači:Normalizacija ne ide iz Tirane već iz Prištine

Normalizacija odnosa Srba i Albanaca ne polazi iz Beograda ka Tirani, već iz Prištine ka ostalim teritorijama, rekao je kosovski predsednik Hašim Tači za prištinsku televiziju Klan Kosova.

"Problemi između Kosova i Srbije biće direktno rešeni, uz međunarodni nadzor", rekao je Tači i istakao da i "poruka premijera (Albanije Edija) Rame može takođe da pomogne".

Tači smatra da su "Albanija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i Kosovo dve suverene države koje treba što više da se konsultuju" i okrenute su ka evro-atlantskoj budućnosti".

Premijer Albanije Edi Rama izjavio je danas na Poslovnom forumu Srbija-Albanija u Nišu da su "odnosi Albanije i Srbije bolji nego ikada, sa potencijalom da budu mnogo bolji, jer danas, ne samo da razgovaramo posle 70 godina ćutanja, već postižemo i napredak".

"Trebalo bi da izvučemo prave pouke iz istorije i da shvatimo da je vreme da učinimo sve kako bismo usrećili jedni druge. To važi i za Srbe na Kosovu, i za Albance u Srbiji, za sve", izjavio je Rama.

Vučić o Tahiri:Ne spuštam se na nivo takvog pristupa

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da ne želi da komentariše najnovije izjave kosovske ministarke za dijalog Edite Tahiri, jer bi to značilo da se spušta na nivo političkog diskursa koji samo može da pravi dalje probleme.

"Šta god da kažem, šta god da odgovoram Editi Tahiri, ne ide da se spuštam na taj nivo. Nije u pitanju funkcija, nego je u pitanju sadržaj, pošto ne priliči nekome ko je premijer Srbije da odgovara na to", rekao je Vučić i istakao da je to nastavak one politike koju ne može da razume.

Tahiri je Evropskoj uniji dostavila listu sa imenima 1.860 nestalih osoba sa Kosova i istakla da je Srbija ta koja je počinila genocid na Kosovu i da Srbija zna na kojim lokacijama se nalaze nestali.

On je naveo da se plaši da takve izjave, posebno sa pravnim kvalifikacijama, govore o tome da neko želi dublju krizu i destabilizaciju, što u Srbiji niko ne želi.

"Mi želimo mir i dobre odnose, a nikad nisam razumeo one koji vole previše da pokazuju svoje mišiće i da to čine na nepristojan i vulgaran način", rekao je Vučić.

Vučić je rekao da prvi put od novinara čuje tu informaciju.

"Najbolje bi bilo da odćutim i dobro razmislim ima li smisla da na bilo koji način na takve izjave davati komentare. Prosto, uvlačite se u nešto što je samo pravljenje daljih problema, rekao je Vučić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.