Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jul.2018, 12:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Haradinaj potvrdio: Putujemo sutra u Brisel
Kosovski premijer Ramush Haradinaj potvrdio je da će sutra lideri privremenih kosovskih institucija putovati u Brisel na, kako je rekao, sastanak sa zvaničnicima EU.
Na sutrašnjem sastanku, smatra, postoje tri teme o kojima treba razgovarati: "Ugovorni odnosi između Kosova i EU, liberalizacija viznog režima i dijalog između Kosova i Srbije", preneo je portal Kosovapreš.
Haradinaj je rekao da bi opozicija mogla biti prisutna na ovom sastanku, ali će se to, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je dodao, možda dogoditi sledeći put.
Premijer je ponovio da se ne vidi kao deo dijaloga Beograda i Prištine, rekavši da neko treba da radi i "kućne poslove".
U Briselu će sutra biti održana nova runda dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Prištinski mediji su ranije javili da će u Brisel putovati predsednik privremenih kosovskih institucija Hašim Tači, čiji pregovarački legitimitet osporava opozicija, Ramuš Haradinaj i predsednik parlamenta Kadri Veselji.
Priština bez saglasnosti o platformi za dijalog u Briselu
Dan uoči nastavka Briselskog dijaloga u Prištini nema saglasnosti o platformi za te razgovore, koju je krajem prošle sedmice predstavio naslednik Hašima Tačija na liderskoj poziciji u Demokratskoj partiji Kosova, Kadri Veselji, koji je i predsednik parlamenta.
Prištinska Koha piše danas da je Tači predložio parlamentarnim strankama platformu o dijalogu Beograda i Prištine, ali da nije rekao da li je i sam podržava.
Tači je još jednom pozvao opoziciju da se uključi u dijalog.
"Kabinet predsednika pažljivo analizira svaki dokument ili platformu koja ima veze sa dijalogom, koje predlože političke partije i građanska društva. Platformu koju je predložio predsednik parlamenta, odnosno lider DPK Kadri Veselji takođe je uzeta u obzir i analizirana... Vidimo ovaj dokument kao dobronameran trud koji bi verovatno mogao da posluži parlamentarnim strankama kao dobra osnova za izgradnju veoma bitnog političkog konsenzusa... Vreme brzo protiče, a opozicione partije neoprostivo kasne pri uključivanju u dijalog. I dalje čekamo da se one ujedine kada su u pitanju problemi od nacionalnog interesa", stoji u saopštenju iz Tačijevog kabineta za Kohu.
U međuvremenu, kosovska vlada smatra da skupština mora da preuzme veću ulogu u dijalogu Beograda i Prištine.
"Vlada veruje da kosovska skupština mora da više učestvuje u dijalogu i ne komentarišemo saopštenja političkih stranaka", saopšteno je iz kabineta premijera Ramuša Haradinaja, navodi se u Unmikovom dnevnom pregledu prištinske štampe.
Kosovska opozicija, međutim, ne prihvata Veseljijevu platformu, kojom je predviđeno da Tači bude glavni pregovarač, objavio je juče prištinski Zeri.
Opozicija smatra da je Veseljijeva platforma neprihvatljiva i da oko nje nema saglasnosti.
Za opoziciju je Tači i dalje neprihvatljiv kao glavni pregovarač i zahtevaju da se takva platforma ne primenjuje s obzirom na to da predstavlja jednostrani dokument.
U međuvremenu politički analitičari kažu da ni vlada, ni opozicione stranke nisu zainteresovane za postizanje konsenzusa o dijalogu sa Beogradom.
Inače, predstavljajući platformu Veselji je rekao da će taj dokument pomoći postizanju "nacionalnog konsenzusa".
„Čvrsto verujem da će ovaj dokument koji sam ponudio da bude dobra inicijativa za izgradnju opšteg konsenzusa, tako da svi zajedno stanemo iz ovog dokumenta i uključimo se u proces dijaloga, istovremeno dovršavajući proces članstva u UN za našu nezavisnu i suverenu državu. Zato idemo u dijalog", rekao je ranije Veselji.
Mustafa: Ili i o pravima Albanaca u Srbiji ili prekid dijaloga
Lider Demokratske partije Albanaca u Preševu, Ragmi Mustafa, izjavio je da bi Priština trebalo da prekine dijalog sa Beogradom u Briselu, ukoliko „Preševska dolina", kako Albanci nazivaju jug centralne Srbije, ne bude tema tog dijaloga.
Ragmi Mustafa je za televiziju T7 rekao da bi prištinska delegacija, predvođena kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem trebalo, kako kaže, ozbiljno da shvati zahtev Albanaca iz tog dela Srbije da se o njihovim problemima razgovara u Briselu, navodi se u pres klipingu Unmik-a.
Gradonačelnik Bujanovca Šaip Kamberi tvrdi da se prava Albanaca s područja centralne Srbije godinama krše, uprkos sporazumima koji su potpisani.
Skupština albanskih odbornika, tri opštine juga centralne Srbije, usvojila je u subotu "Političku deklaraciju", kojom traži od privremenih kosovskih institucija i vlasti u Beogradu da u dijalog o normalizaciji odnosa bude uključen i, kako kažu, politički status Albanaca iz Bujanovca, Preševa i Medveđe, triju opština na teritoriji juga centralne Srbije.
Između ostalog, oni traže da njihova prava u briselskom dijalogu zastupa predsednik privremenih kosovskih institucija Hašim Tači.
Oni zapravo traže da rukovodstvo privremenih kosovskih institucija, Tači, čiji legitimitet u dijalogu osporava kosovska opozicija, i Ramuš Haradinaj, budu zastupnici njihovih interesa u Briselu, koji bi im, kako smatraju, obezbedili isto "ono što Srbija traži za srpsku manjinu na Kosovu i Metohiji".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Priština bez saglasnosti o platformi za dijalog u Briselu
Izvor: Blic, 17.Jul.2018
Dan uoči nastavka Briselskog dijaloga u Prištini nema saglasnosti o platformi za te razgovore, koju je krajem prošle nedelje predstavio naslednik Hašima Tačija na liderskoj poziciji u Demokratskoj partiji Kosova Kadri Veselji, koji je i predsednik parlamenta.







