Izvor: RTS, 07.Mar.2016, 09:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Problemi sa kišom, vanredna situacija u Lučanima i Arilju
Nakon izlivanja Bjelice i pritoka na teritoriji Opštine Lučani proglašena vanredna situacija. Voda je ušla u desetine kuća, obustavljen je saobraćaj na putu Lučani-Guča i Guča-Čačak preko Jelice. Podižu se nasipi jer vodeni tokovi i dalje rastu. I u Arilju je uvedena vanredna situacija zbog izlivanja bujičnih potoka. U Bajinoj Bašti se pokrenula klizišta - nekoliko kuća je potopljeno a saobraćajnice >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << oštećene. Problemi sa kišom i u požeškom kraju. Teška situacija u Čačku i okolini, kaže za RTS Predrag Marić i dodaje da je tokom noći evakuisano 15 osoba.
08.05 - Teška situacija u Čačku, tačnije kod Preljine, gde je reka Čemernica probila nasipe. Tokom noći evakuisano oko 15 osoba, kaže za RTS načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić.
Zbog velikih količina padavina rastu vodostaji reka, zbog čega su sve službe u pripravnosti a sva mehanizacija je na terenu. Tokom noći je evakuisano 15 osoba u Kosjeriću i Arilju, a nadležni apeluju na građane da se odazovu u slučaju da i dalje bude potrebe za evakuacijom.
Zbog velike količine padavina, domaćinstva u okolini Preljine ugrožena su od poplava, zbog čega se očekuje da Gradski štab za vanredne situacije u Čačku proglasi vanrednu situaciju.
Obilne padavine uzrokovale su poplave u nekoliko mesta u Čačku, a najkritičnije je u selima duž Čemernice. Čemernica se izlila i u svom gornjem toku u selu Vranići, a Gorevnička reča u Gornjoj Gorevnici.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić kaže za RTS da je Čačak u teškoj situaciji, to jest Preljina, gde je Čemernica probila nasip.
Kaže da je u toku noći 15 ljudi evakuisano i da je ovo bila teška noć za Kosjerić, Priboj, Užice. Apeluje na sve da slušaju uputstva i da se ne opiru evakuaciji.
"Pratićemo stanje, svi timovi su na terenu, koncentrisani na teritoriji Čačka i Užica. Tu će boraviti u narednom periodu, za dalje ćemo videti. Ovde se radi o bujičnim vodotokovima, usled obilnih padavina gde ima nasipa oni izdržavaju, gde ih nema, kuće su ugrožene", kaže Marić.
Ističe da će danas žandarmerija i vojska biti upućeni u krizna područja i da će se učiniti sve da ne bude žrtava.
Štab za vanredne situacije u Lučanima je odluku o vanrednoj situaciji doneo u ranim jutarnjim satima nakon izlivanja reke Bjelice, pritoka Gorušice, Vranjičke, Tijanske i Markovačke reke.
Zbog izlivanja reke Bjelice saobraćaj na putu Lučani-Guča i Guča-Čačak preko Jelice je obustavljen.
U toku protekle noći na teritoriji opštine Lučani poplavljeno je preko 500 hektara obradivog zemljišta.
Voda je ušla u desetine kuća u naseljima Turica, Puhovo, Đerać, Dljin, Lis i Viča kao i u stambene objekte u naseljenom mestu Guča. Poplavljeni su brojni pomoćni objekati.
Voda je prodrla u upravnu zgradu i poslovni prostor fabrike "Milan Blagojević" u Lučanima, u Dom zdravlja Lučani, u zgradu bolnice u Guči, u zgradu srednje škole u Guči i glavnu trafostanicu u Guči, zbog čega u ovom naselju trenutno nema struje.
Aktivirana su brojna klizišta zbog čega su posebno ugroženo nekoliko kuća u Puhovu, put u Grabu, i deo brda ispod Liške stene. Na teritoriji opštine Lučani neprestano raščišćavaju ekipe JKP Komunalac, JP Direkcija, građani, vatrogasci, spasioci i opštinski štab za vanredne situacije.
Prave se nasipi i stalno zaseda Štab za vanredne situacije jer reka i pritoke i dalje rastu.
Situacija je veoma teška jer vodostaj reke Bjelice ne jenjava, već je i dalje u porastu i preti da ugrozi još veći broj stambenih i privrednih objekata na teritoriji opštine.
Problemi u Požegi počeli su sinoć oko 20 časova kada je došlo do izlivanja reka i bujičnih potoka. Izlile su se Moravica, Zapadna Morava, Lužnica, Skrapež, a prave razmere štete još nisu utvrđene.
Borba protiv vodene stihije trajala je i u ranim jutanjim satima. Voda je ugrozila domaćinstva, koja do sada nisu bila na udaru poplava.
Štab za vanredne situacije angažovao je mehanizaciju na najkritičnijim mestima. Pošto se izlila Zapadna Morava, u prekidu je lokalni put Požega-Prijanovići-Pilatovići. Saobraćaj je obustavljen i na pravcu Gorobilje-Prilipac.
Nivo reka brzo raste, kažu žitelji koji pomno prate situaciju iz minuta u minut.
Bujični potoci i velika količina padavina prouzrokovali su i odrone, zbog čega se vozači upozoravaju na poseban oprez od Požege prema Kosjeriću.
I u Arilju je uvedena vanredna situacija zbog izlivanja bujičnih potoka. Rzav i Moravica ugrožavaju stotinak kuća i desetak privrednih objekata, više puteva u tom kraju je pod vodom i odronima. Ne radi ni fabrika vodosistema "Rzav".
Zbog obilnih padavina u opštini Bajina Bašta pokrenula su se klizišta, nabujale su Pilica i Rogačica, pa je nekoliko kuća u selu Višesava potopljeno i oštećene saobraćajnice.
Kod sela Dub je vodena bujica odnela nasuti deo magistrale, prelaz koji je napravljen posle poplava 2014. godine i saobraćaj je povremeno u prekidu.
Najveće klizište u opštini, u Carevcu zatvorilo je jednu kolovoznu traku i teška mehanizacija uklanja velike nanose zemlje kako bi magistrala bila prohodna.
U Srbiji se danas može očekivati 20 do 40 litara kiše po metru kvadratnom, upozorio je Republički hidrometeorološki zavod.
Na sajtu RHMZ-a je objavljeno meteorološko upozorenje, prema kojem se danas u jugozapadnoj i centralnoj Srbiji i u Banatu, a u ponedeljak u južnoj, centralnoj i istočnoj Srbiji očekuju obilne padavine sa ukupnom količinom od 20 do 40 litara po metru kvadratnom, a u jugozapadnoj i južnoj Srbiji ponegde i više.
Izlile se reke, vanredno u Lučanima i Arilju
Izvor: OkRadio.rs, 07.Mar.2016
Nakon izlivanja reka na teritoriji opština Lučani i Arilje proglašena je vanredna situacija. Vodeni tokovi i dalje rastu. Problemi sa kišom i u požeškom kraju. U Bajinoj Bašti se pokrenula klizišta - nekoliko kuća je potopljeno a saobraćajnice oštećene. Voda je ušla u desetine kuća,...









