Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Jun.2011, 16:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vakcine kupljene, budžet oštećen, komentara - nema
NOVI SAD -
Epidemija novog gripa tipa A(H1N1) je iza nas, ali priča o vakcini ponovo je aktuelna, jer prema pisanju nekih medija, služba za borbu protiv organizovanog kriminala utvrdila je da je državni budžet oštećen za više od 1,6 miliona evra, zbog nepravilnosti u vezi sa nabavkom vakcina.
Prema rečima državnog sekretara Ministarstva pravde Slobodana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Homena, u ovom trenutku u toku je istraga u vezi sa nabavkom vakcina protiv virusa gripa tipa A(H1N1).
"To nije sporno da je postojao virus, da je bilo potrebno nabaviti vakcine, koliko sam ja upoznat i o tome je bilo razgovora na Vladi. Suština je ona cena koja je plaćena, da li je odgovarajuća ili ne i da li je tender sproveden na pravi način. Ja očekujem da će u najskorije vreme nadležni organi dati konkretan odgovor na to, pre svega kroz podizanje optužnice i procesuiranja nadležnih koji su bili zaduženi za ovu oblast", rekao je Homen, državni sekretar Ministarstva pravde i koordinator za odnose s javnošću Vlade Srbije.
Sadašnji direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje prof. dr Aleksandar Vuksanović kaže da "nije u mogućnosti da daje detaljnije izjave", pošto nije bio na toj poziciji u vreme nabavke vakcina protiv novog gripa.
"Ono što međutim mogu da kažem je da je RZZO u svemu postupio po zaključku Vlade Republike Srbije. U svakom slučaju, mislim da sve što se smatra spornim treba i da se ispita i da, ukoliko postoje nepravilnosti, utvrdi ko je za njih odgovoran." rekao je Vuksanović.
Državni sekretar u ministarstvu zdravlja dr Periša Simonović u vreme nabavke vakcina vodio je Komisiju za procenjivanje i praćenje epidemije novog gripa tipa A(H1N1).
On je rekao da "ne zna nikakve detalje" i da "ne može da komentariše", te da "svako treba da radi svoj posao", kao i da o svemu u vezi sa sprovođenjem postupka postoji medicinska dokumentacija u Ministarstvu zdravlja.
Vlada Srbije naložila je Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje (RZZO) početkom novembra 2009. da hitno nabavi tri miliona doza protiv novog gripa A (H1N1).
Pošto vakcina nije registrovana u našoj zemlji, poziv za preuzimanje tenderske dokumentacije upućen je svim proizvođačima koji su imali vakcine registrovane u Evropskoj agenciji za lekove.
Najviše se sumnja u proceduru nabavke i izbor proizvođača i dobavljača.
Vakcina je plaćena 7,99 evra po dozi, a najveći deo uvezenih vakcina nije iskorišćen.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







