Referendum: Jasno vođstvo pristalica Ciprasa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Jul.2015, 01:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Referendum: Jasno vođstvo pristalica Ciprasa

Pristalice politike grčke vlade premijera Aleksisa Ciprasa, koja je pozvala građane da na referendumu glasaju protiv predloga međunarodnih kreditora, nalaze se u jasnom vodstvu.

Nakon prebrojanih 50,11 odsto glasova, kako saopštava Ministarstvo unutrašnjih poslova Grčke, 61,21 odsto građana je na referendumu zaokružilo "ne" (na grčkom "ohi").

Na drugoj strani 38,75 procenata glasalo je za predlog EU i MMF i zaokružilo "da" (na grčkom "ne").

Pristalice >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << "Oxi" počeli da slave

Protivnici predloga međunarodnih poverilaca počeli su da slave na ulicama Atine pošto prvi preliminarni zvanični rezultati, na osnovu 40 odsto izbrojanih glasova, pokazuju da opcija "ne" u značajnoj prednosti.

Kako prenose mediji, građani se okupljaju na trgu Sintagma ispred grčkog parlamenta u Atini, gde se očekuje obraćanje premijera Aleksisa Ciprasa.

Izlaznost, kako je saopšteno iznosila je 53,8 procenata, a za validnost referenduma potrebno je, prema zakonu više od 40 odsto.

Glasanje na referendumu u Grčkoj o sporazumu koji su joj ponudili njeni međunarodni poverioci - Evropska unija i MMF, završeno je u 19.00 sati po lokalnom vremenu.

Dvanaestočasovno glasanje je proteklo uredno, bez ikakvih problema na glasačkim mestima, javila je atinska RTV SKAI.

Ministarstvo unutrašnjih poslova koje je zaduženo za izbore u Grčkoj, ranije je najavilo da će rezultate referenduma objaviti već sat-dva posle zatvaranja glasačkih mesta, odnosno do 20.00 sati po srednje-evropskom vremenu.

Po procenama neposredno pred istek glasanja, odziv birača je bio oko 65 odsto, kao i na prevremenim poslaničkim izborima, održanim januara ove godine.

Varufakis: Naš cilj su restrukturiranje duga i nove reforme

Grčki ministar finasija Janis Varufakis izjavio je večeras u Atini da Grčka ne žele nove pozajmice, već restrukturiranje duga i poručio da je grčki narod, glasajući na referendumu protiv plana poverilaca, pokazao da ne prihvata ultimatume.

"Nećemo pregovore koji se stalno vraćaju na isto stanje. Naša vlada ima dva cilja - nove reforme i restrukturiranje duga", rekao je Varufakis u obraćanju koje je prenela grčka TV stanica Antena.

Varufakis je rekao da grčki narod želi da ima ulogu u EU.

"Od sutra u Evropi, čije srce večeras kuca u Grčkoj, počinje novi put za našu zemlju", poručio je Varufakis.

On je rekao da će Grčka pružiti kreditorima ruku saradnje, prenosi Rojters.

"Današnje 'ne' je veliko 'da' za demokratsku Evropu. Grci su poslali jasnu poruku - 'ne' novim merama štednje, ali 'da' stvarnim reformama", rekao je grčki ministar finansija.

Kamenos: Grci pokazali da ne pristaju na ucene

Grčki narod je pokazao da "ne pristaje na ucene", izjavio je ministar odbrane Grčke Panos Kamenos nakon objavljivanja televizijskih anketa po završetku referenduma koje ukazuju da su u prednosti protivnici predloga međunarodnih kreditora.

"Grčki narod je dokazao da ne pristaje na ucene, teror, pretnje. Demokratija je pobedila", napisao je Kamenos, lider jedne od partija u vladajućoj levičarskoj koaliciji, na svom Tviter nalogu.

PASOK: Najvažnije obnavljanje jedinstva

Opoziciona grčka stranka PASOK istakla je večeras da je, nezavisno od ishoda referenduma o predlogu međunarodnih poverilaca, najvažnije obnavljanje jedinstva.

Ova stranka je, u saopštenju, istakla da je potrebno obnoviti jedinstvo i izbeći svaku akciju koja vodi ka podelama.

PASOK je naveo i značaj otpočinjanja pregovora sa ciljem postizanja dogovora koji bi obezbedio izlazak iz krize, uz ostajanje u evrozoni i EU.

Opozicioni PASOK je naglasio da će podržati novu fazu tih pregovora.

Portparol vlade: Od večeras intenziviranje pregovora

Portparol grčke vlade Gavril Sakelaridis izjavio je večeras da će se napor za postizanje sporazuma Atine i poverilaca "intenzivirati počevši od večeras".

"Veliki pripremni rad je urađen na postizanju sporazuma. Banka Grčke će poslati zahtev ECB-u večeras, verujemo da postoje snažni argumenti za podršku ELA (hitno finansiranje likvidnosti)", rekao je Sakelaridis za televiziju ANT1.

Sakelaridis je rekao da pregovori moraju biti zaključeni vrlo brzo, možda već za 48 sati.

Varufaks sa bankarima razmatra šta zatražiti od ECB

Ministar finansija grčke Janis Varufakis sastao se večeras sa grčkim bankarima kako bi razmotrili kakav zahtev Atina da uputi Evropskoj centralnoj banci, izjavio je jedan portparol Varufakisovog ministarstva.

Portparol je želeo da ostane anoniman i najavio zvanično saopštenje. On nije rekao ni gde se sastanak održava. Predsednik grčkog udruženja banaka rekao je da će u zemlji biti gotovine samo do sutra.

Iako se očekuje da grčke banke ponovo budu otvorene u utorak, to je gotovo nemoguće bez velike injekcije gotovine. Grčki mediji izvestili su da će grčka centralna banka od Evropske centralne banke zatražiti vanrednu pomoć od 6 milijardi evra.

Jedan bliski saradnik premijera Aleksisa Ciprasa izjavio je ranije da pobedu onih koji su na referendumu glasali za "Ne" ponudi kreditora, ne treba shvatiti kao nameru vlade da napusti evro.

Pogrešno je povezati "Ne" kreditorima sa izlaskom i evrozone. Ako prevlada "Ne", to će nam pomoći ; da postignemo bolji dogovor, rekao je državni ministar Nikos Papas televiziji Alfa. Prema preliminarnim rezultatima anketa, na današnjem referendumu u Grčkoj pobedio je odgovor "Ne" ponudi grčkih kreditora.

Nemački političari: Težak rezultat referenduma

Nemački političari u prvim reagovanjima na ishod referenduma u Grčkoj, na kome su, prema najnovijim podacima, građani većinski rekli "ne" predloga EU i MMF, ocenili su da je to "težak rezultat" i da su sada loše šanse za dalji paket pomoć Grčkoj.

Zamenik šefa poslaničkog kluba vladajuće Socijaldemokratske partije u Bundestagu Karsten Šnajder ocenio je da će grčko "ne", koje se nazire na referendumu, biti "veoma, veoma težak rezultat" i da to dovodi u pitanje da li se sa grčkom vladom uopšte dalje može pregovarati.

"Ne znam kako se uopšte još može naći 'najmanji zajednički imenilac'", rekao je Šnajder, koji je među prvim nemačkim političarima komentarisao preliminarne zvanične rezultate, na osnovu 30 odsto izbrojanih glasova, prema kojima vodi opcija protiv predloga EU i MMF.

Zamenik šefa poslaničkog kluba demohrišćana u Bundestagu Ralf Brinkhause ocenio je da sada postoje loše šanse za dalji paket pomoć Grčkoj.

"Kod nas je uvek važila i važi deviza: Pomoć u zamenu za reforme. Ako grčka vlada ne izvodi reforme i ako sada ima pokriće naroda za to, onda će zaista biti teško da se dalji paketi pomoći pokrenu", rekao je Brinkhaus.

Šef opozicione nemačke partije Zeleni Džem Ezdemir naglasio je zabrinutost zbog grčkog "ne" koje se nazire.

On je rekao da će problemi visoko zadužene Grčke i onako i dalje ostati problemi Evrope.

"Grčka jednostavno ne može da 'odskoči' od Evrope", rekao je Ezdemir.

O Grčkoj sutra - Merkel, Oland u Parizu, Kameron u Londonu

Predsednik Francuske i kancelarka Nemačke, Fransoa Oland i Angela Merkel, sastaće se sutra u Jelisejskoj palati u Parizu kako bi razgovarali o rezultatima referenduma u Grčkoj.

Istovremeno, britanski premijer Dejvid Kameron najavio je da će sutra održati vanredni sastanak sa savetnicima i ključnim ministrima.

Šef italijanske diplomatije Paolo Đentiloni izjavio je večeras da sada treba ponovo pokrenuti napore da se postigne sporazum sa Grčkom.

"Sada je vreme da počnemo da pokušavamo da ponovo postignemo sporazum. Ali ne može se pobeći od grčkog lavirinta sa slabom Evropom koja ne beleži rast", napisao je Đentiloni na Tviteru.

Frans pres je večeras javio da će se ministri finansija evrozone sutra sastati kako bi razmotrili situaciju nakon referenduma, ali "Gardijan" javlja da takvog sastanka neće biti.

Marin Le Pen pozdravlja rezultate grčkog referenduma

Liderka desničarskog Nacionalnog fronta Marin Le Pen pozdravila je večeras rezultate grčkog referenduma na kojem je, prema do sada prebrojanih 50 odsto glasova, u značajnoj prednosti opcija protiv plana međunarodnih kreditora.

"Ovo 'ne' grčkog naroda mora da otvori put za novi zdravi pristup", rekla je Le Pen, prenosi Rojters.

Evropske zemlje treba ovo da iskoriste da se okupe oko pregovaračkog stola, da se organizuju kako bi se sprečio raspad sistema jedinstvene valute, što je potrebno da bismo se vratili stvarnom rastu, zaposlenosti i smanjenju duga, dodala je ona.

Ruski zvaničnik: Korak ka izlasku Grčke iz evrozone

Grčka je danas na referendumu napravila korak ka izlasku iz evrozone, izjavio je zamenik ruskog ministra ekonomije Aleksej Lihačev.

"Ne možemo da ne razumemo ovo kao korak ka izlasku iz evrozone", rekao je Lihačev, ali je i dodao da je preuranjeno tvrditi da će Grčka odabrati taj put.

Lihačev je ocenio da bi mogući izlazak Grčke iz evrozone bio neka vrsta šok terapije za Evropsku uniju i dodao da očekuje pad evra u odnosu na dolar, ali ne katastrofalan, prenela je agencija TAŠ.

Ako EU izvuče dobre zaključke, to bi moglo doneti budžetsko ozdravljenje u evrozoni, što će uticati i na rast evropske valute, rekao je Lihačev.

On je rekao i da je moguće, mada ne i verovatno, da druge zemlje krenu za primerom Grčke što bi nanelo "nepopravljive posledice po EU i evro".

Cipras razgovarao s Olandom

Grčki premijer Aleksis Cipras razgovarao je večeras telefonom s francuskim predsednikom Fransoa Olandom, preneo je AFP pozivajući se na izvore iz vlade u Atini.

Pošto je, prema delimičnim rezultatima, na referendumu ubedljivo pobedilo "ne" ponudi poverilaca, Cipras je razgovarao s više evropskih zvaničnika.

Britanski Gardijan prenosi navode grčkih medija da je kontaktiran i predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Referendum protiče mirno, Grci na strani Ciprasa

Izvor: Radio 021, 05.Jul.2015

Na današnjem referendumu o prihvatanju ili odbijanju predloga poverilaca o sporazumu s Grčkom da bi joj isplatili poslednju tranšu kreditne pomoći od sedam milijardi evra, glasaće se od sedam ujutro do sedam sati uveče...Zvanični rezultat referenduma bi trebalo da bude poznat najkasnije dva sata...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.