Izvor: NoviMagazin.rs, 23.Jun.2015, 22:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Optimizam u vezi sa Grčkom podigao akcije

Akcije na evropskim berzama porasle su danas u nadi da je sporazum između Grčke i njenih kreditora blizu.

Pariski indeks KAK 40 napredovao je 1,18 odsto na 5.057,68 poena, frankfurtski DAKS 30 0,72 odsto na 11.542,54 poena, a londonski FTSE 100 0,13 odsto na 6.834,87 poena, prenosi agencija Frans pres.

Glavni indeks atinske berze skočio je 6,1 odsto nakon jučerašnjeg rasta od devet odsto. Lisabonski >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << indeks porastao je 3,08 odsto, rimski 0,35 odsto, a madridski 0,30 odsto.

Bolji od očekivanih podaci iz prerađivačkog i uslužnog sektora u Nemačkoj i Francuskoj, zajedno sa optimizmom u vezi sa Grčkom, pogurali su akcije naviše drugi dan zaredom, navodi analitičar britasnke firme CMC markets Džasper Loler.

Poslovna aktivnost u evrozoni u junu je porasla na najviši nivo za poslednje četiri godine, uprkos grčkim dužničkim problemima, saopštila je londonska kompanija Markit. Indeks upravljanja nabavkom (PMI), koji meri poslovnu aktivnost u proizvodnom sektoru i u sferi usluga evrozone, porastao je u junu na 54,1 poen sa majskih 53,6 poena, što su najbolji rezultati od maja 2011.

Grčka i njeni kreditori nastavili su danas razgovore o reformama neophodnim za isplatu preostale tranše kredita pomoći vredne 7,2 milijardi evra, koja je Grčkoj neophodna da bi izbegla bankrot i ostala u evrozoni.

Evropska centralna banka je juče ponovo povećala sredstva za likvidnost koja su na raspolaganju grčkim bankama. Reč je o trećem podizanju praga Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA) od prošle srede, u uslovima kada grčke stediše nastavljaju sa povlačenjem sredstava iz nacionalnih banaka.

Na valutnoj berzi, evro je potonuo na 1,1188 sa 1,1340 dolara, koliko je vredeo sinoć u Njujorku.

Na Volstritu, industrijski indeks Dau Džons porastao je 0,07 odsto na 18.131,82 poena, dok je širi S&P 500 pao 0,12 odsto na 2.122,73 poena, a tehnološki Nasdak 0,09 odsto na 5,149,50 poena.

U Aziji je tokijski indeks porastao 1,87 odsto na 20.809,42 poena, premašivši 20.700 poena prvi put od aprila 2000. Sidnejski indeks napredovao je 1,32 odsto, seulski 1,27 odsto, a honkonški 0,93 odsto. Šangajski indeks, koji je prošle nedelje potonuo više od 13 odsto, danas je skočio 2,19 odsto.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.