Makedonija: Uhapšen vladika Vraniškovski

Izvor: S media, 12.Dec.2011, 15:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makedonija: Uhapšen vladika Vraniškovski

Raščinjeni vladika Makedonske pravoslavne crkve Jovan Vraniškovski uhapšen je danas prilikom pokušaja da udje u Makedoniju, na grčko-makedonskom prelazu Medžitlija, saopštila je Ohridska arhiepiskopija.

U makedonskoj policiji za sada nema potvrde o hapšenju Vraniškovskog koji je u Makedoniji osudjen na dve i po godine zatvora zato što je u vreme dok je bio vladika proneverio 250.000 evra crkvenog novca.

Za koga rade srpski kriminalci?(FOTO)

UN poziva >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Grčku i Makedoniju da okončaju "rat"

Skoplje: Tuča srednjoškolaca noževima u autobusu

Ohridska arhiepiskopija u saopštenju precizira da je Vraniškovski odveden u zatvor Idrizovo, kod Skoplja, i navodi da on ima pravo da traži ponavljanje postupka zato što mu je sudjeno u odsustvu.

Makedonska pravoslavna crkva raščinila je vladiku Vraniškovskog, a Srpska pravoslavna crkva ga je imenovala za srpskog egzarha u Makedoniji.

SPC i MPC vode višedecenijski spor oko statusa pravoslavne crkve u Makedoniji.

MPC je 1950-ih godina od SPC u čijem je sastavu bila, dobila autonomiju, da bi 1967. samostalno proglasila autokefalnost. MPC je kanonski nepriznata crkva koju ne priznaje nijedna pomesna pravoslavna crkva, a SPC je smatra raskolničkom.

MPC je pre dve godine dopunila ime i sada joj je pun naziv Makedonska pravoslavna crkva - Ohridska arhiepiskopija.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Grčka

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.