Grčki socijalisti zahtevaju mere protiv stranke neonacista

Izvor: Blic, 26.Nov.2012, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grčki socijalisti zahtevaju mere protiv stranke neonacista

Grčka socijalistička partija PASOK, glavni saveznik u koalicionoj vladi Andonisa Samarasa, ukazala je danas da se aktivnosti neonacističke stranke "Zlatna zora", koja je takođe u Parlamentu, "okreću protiv demokratije" i zatražila mere protiv nje. Pripadnici Zlatne zore

PASOK je ukazao da je poslanik i portparol te stranke, Ilijas Kasidijaris u nedelju pretio i vređao policajce u Iraklionu, na Kritu, tokom mitinga antirasista održanog protiv jedne tamošnje manifestacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << "Zlatne zore", a video-snimak napada je na nekoliko grčkih sajtova.

"Neprihvatljive pretnje i uvrede Ilijasa Kasidijarisa bile su usmerene ne samo protiv policije... već i protiv legaliteta i demokratije", ukazao je PASOK u saopštenju.

Stranka naglašava da "ponašanje tog poslanika i njegovih kolega iz stranke, ne priliči nekome ko je izabran na dužnost u Parlamentu Grčke". PASOK smatra da "Zlatna zora" "pokazuje svoje pravo lice" u vreme kada se Grčka bori za opstanak.

Policija je danas tužiocu u Iraklionu poslala video-snimak Kasidijarisa dok preti i vređa policajce. Na tom snimku se vidi drugi član "Zlatne zore", zamotan u zastavu vojne hunte koja je vladala Grčkom tokom jednog od najmračnijih perioda njene istorije (1967-1974), a čiji su ključni akteri po uspostavljanju demokratije osuđeni na doživotnu kaznu zatvora.

PASOK poziva "pravosuđe i državu da reaguju i zaštite zakone i Ustav od ilegalne aktivnosti fašističkih organizacija i stranaka".

"Zlatna zora" je juna ove godine, na poslaničkim izborima neočekivano osvojila 18 poslaničkih mesta među 300 koliko ima Skupština Grčke, a zatim su širom zemlje počeli da se umnožavaju nasilni ksenofobični incidenti.

Skupština je nedavno ukinula imunitet trojici poslanika te stranke, uključujući i Kasidiarisa, optuženim za razna krivična dela, među kojima i za fizičke napade na ulične trgovce, doseljenike iz inostranstva.

Povezane vesti: Imigranti u Grčkoj u strahu za svoj život SAD upozorile svoje građane na moguće napade u Grčkoj Grčka skupština oduzela imunitet poslanicima-neofašistima Pogledajte: Grčki neonacisti napadaju imigrante u Atini Grčki neonacisti ostali bez položaja u parlamentu

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.