Izvor: Vostok.rs, 31.Jan.2017, 15:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cipras: Ne menjamo stav o Kosovu

Zajednička sednica vlada Srbije i Grčke biće održana na proleće u Solunu, najavio je premijer Aleksandar Vučić i dodao da je određena nova "mapa puta" uz koju će dve zemlje još čvršće i snažnije krenuti u zajedničku budućnost. Grčki premijer Aleksis Cipras poručio je da Grčka podržava Srbiju na putu ka EU i da njegova zemlja neće promeniti stav u vezi sa nezavisnošću Kosova.

Predsednik Vlade Srbije rekao je da je sa Aleksisom Ciprasom imao duge i iscrpne razgovore.

"Pre svega smo naglasili ogromno prijateljstvo koje postoji između dva naroda i naše dve zemlje, ali se naši razgovori nisu zasnivali na tome što čini našu prošlost, već na onome što treba da radimo u budućnosti", kaže Vučić.

Premijer kaže da je tokom današnjeg sastanka bilo reči o ekonomskoj saradnji, čvršćoj saradnji dve države ali i o regionalnoj saradnji i regionalnoj stabilnosti.

Grčki premijer Aleksis Cipras zahvalio je premijeru Vučiću na srdačnom dočeku i gostoprimstvu, ali pre svega na konstruktivnim razgovorima.

Predsednik Vlade Grčke kaže da su on i srpski premijer zaključili da budućnost Balkana može biti izgrađena samo na osnovama međunarodnog prava, a ne na nerazumnim radnjama i nepoštovanju međunarodnih ugovora.

"Zajednički smo istakli da budućnost Balkana može biti izgrađena samo na osnovama međunarodnog prava, obostranog poštovanja, dijaloga i saradnje, a ne kršenjem pravila, ne intervencijama, ne izazivanjima i nepoštovanjem međunarodnog prava i nerazumnim radnjama vezanim za nepoštovanje međunarodnih ugovora", rekao je Cipras na pres konfernciji u Palati "Srbija" dodajući da na Balkanu nema mesta za takve stvari i to ne pomaže njegovom evropskom putu.

S tim u vezi, kako je naveo, Srbija ima ključnu ulogu za mir i stabilnost između ostalog kroz kontinuitet teškog ali neophodnog dijaloga sa Prištinom.

Mir i stabilnost se u regionu, prema njegovim rečima, mogu obezbediti samo zajedničkim prihvatljivim rešenjima za pitanje Kosova.

"Imajte u vidu da će Grčka ostati pri svom stavu koji je vezan za poštovanje međunarodnih principa u rešavanju tog pitanja", naglasio je Cipras.

Takođe je podvukao da je od strateškog značaja uključivanje Srbije u EU, zbog čega, dodao je, Grčka podržava aktivno put Srbije u EU i zna da postoje velike teškoće i žrtva koju narod mora da pretrpi kako bi ostvarila svoj cilj.

Premijeru Srbije zahvalio je na stavu naše zemlje prema kiparskom pitanju i poštovanju međunarodnog prava.

Grčka je, kako je objasnio, posvećena pronalaženju pravednog rešenja u interesu celog naroda, kako bi vojska napustila okupiranu teritoriju.

Cipras je podsetio da su grčki i srpski narod povezani značajnim istorijskim, kulturnim i duhovnim vezama, koje su zasnovane na obostranom poštovanju i iskrenom prijateljstvu, ali i solidarnosti u teškim trenucima.

"Postoje zajedničke duhovne, crkvene tradicije, a posebno zajednički put u teškim istorijskim trenucima, kada su se nalazili na istoj strani boreći se za ideale i vrednosti. Tokom trajanja Drugog svetskog rata našli smo se na istoj strani istorije, a kasnije zadržali bliske veze i saradnju. Niko ne može zaboraviti solidarnost Grčke tokom NATO bombardovanja, kada je stala uz srpski narod", naveo je Cipras.

"Dogovorili smo se da napravimo zajedničku sednicu vlada na proleće u Solunu, a mi smo to nazvali Visoki savet, pre svega dvojice premijera", kaže Vučić.

Vučić je rekao da će na toj sednici biti pripremljene konkretne mere o zajedničkoj saradnji, koja će biti u interesu građana dve zemlje.

Premijer kaže i da je sa grčkim premijerom razgovarao o regionalnoj stabilnosti, te da je istakao da Srbija podržava učešće Grčke u Berlinskom procesu, navodeći da je Grčka jedna od ključnih zemalja na Zapadnom Balkanu, ali i u regionu jugoistočne Evrope.

Navodi i da je sa Ciprasom na realističan način analizirao situaciju na Zapadnom Balkanu, dodajući da je zahvalan toj zemlji što nije priznala nezavisnost Kosova, kao i na snažnoj podršci koju daje Srbiji na njenom putu ka EU.

"Zahvalni smo Grčkoj po tom pitanju i nadamo se da će takav stav Grčka imati i ubuduće", naglasio je Vučić.

Kako je rekao, razgovarali su i o odnosu prema tradicionalnim prijateljima i Srbije i Grčke i dodao da je tu postignut veliki stepen saglasnosti oko saradnje i sa Kinom i sa Ruskom Federacijom i mnogim drugim zemljama.

"Potpuno sam uveren da ćemo uspeti i umeti i novim sastancima i novom mapom puta koju smo danas odredili, da naše dve zemlje još čvršće i snažnije krenu u zajedničku budućnost" rekao je Vučić.

Ove godine, kako je podsetio Cipras, beležimo 150 godina od sklapanja diplomatskih odnosa dve zemlje, što je veoma značajan povod kako bismo još više ojačali odnose.

"Treba i na diplomatskom nivou da iskoristimo naše mogućnosti i kapacitete", poručio je Cipras.

Ukazao je na ekonomsku saradnju, podsećajući da je Grčka treći investitor u Srbiji, a da je vrlo značajna turistička destinacija za srpske turiste, te je dogovoreno da se učine konkretni koraci kako bi dalje unapredili saradnju, kako bi ona bila strateška.

"Dogovorili smo da u narednom periodu uspostavimo Vrhovni savet za saradnju koji će zasedati narednog proleća u Solunu", najavio je Cipras dodajući da je to grad koji je povezivao dva naroda u prošlosti, a treba da bude i ključna tačka za budućnost.

Pomenuo je značaj poboljšanja železničkih veza između Beograda i Soluna, navodeći da je razmatrana mogućnost zbližavanja dve zemlje kroz savremeniju železničku mrežu.

Današnja poseta Beogradu može dati podstrek za oživljavanje istorijskih odnosa dve zemlje, uveren je Cipras, koji je prvi grčki premijer koji je posle sedam godina posetio Srbiju.

"Saradnja za nas ima strateški značaj i uvereni smo da će doprineti razvoju i miru namučenog Balkana", poručio je grčki premijer.

Cipras kaže da bi Srbija mogla da bude most između istočne i zapadne Evrope, te da saradnja između dve zemlje kada je reč o transportu može da bude važna za ovaj deo regiona.

Kaže da nije dovoljno da se pozivamo samo na istorijske veze već da se fokusiramo na konkretne korake.

"Odlučili smo da nastavimo sa našim značajnim i velikim idejama vizionarskog karaketara", rekao je Cipras, dodajući da će sednici Visokog saveta prethoditi konkretni koraci između ministarstava kako bi se realizovali infrastrukturni projekti, ne samo vezano za povezivanje železnicom već i za druge projekte koji bi mogli da promene geografiju Balkana.

"Mi verujemo da geografija Balkana treba da prestane da se menja intervencijama i napadima, već da može da se menja i pod mirnodopskim uslovima kroz saradnju, kako bi narodi bili spojeni, a ne razdvojeni", rekao je Cipras.

To, kako kaže, ima veze sa idejom povezivanja Beograda sa Solunom rečnim putem.

RTS, TANJUG

Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Vostok.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vučić i Cipras: Od Beograda do Soluna za šest sati

Izvor: Vesti-online.com, 31.Jan.2017

Zajednička sednica vlada Srbije i Grčke biće održana na proleće u Solunu, najavio je u utorak premijer Aleksandar Vučić i dodao da je određena nova "mapa puta" uz koju će dve zemlje još čvršće i snažnije krenuti u zajedničku budućnost...Vučić je na zajedničkoj konferenciji...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.