Berlin razočaran što Atina ne prihvata pomoć Nemačke

Izvor: Blic, 08.Mar.2012, 12:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Berlin razočaran što Atina ne prihvata pomoć Nemačke

Berlin - Grčko neprihvatanje nemačke pomoći u smanjenju birokratije i podsticanju privatnih investicija je razočaravajuće, izjavio je nemački ministar ekonomije Filip Resler čije je reči danas citirao dnevnik "Sarbriker cajtung".

Nemačka je prošlog oktobra obećala da će pružati savete Grčkoj u smanjenju birokratije i privlačenju investicija kako bi pomogla grčkoj ekomomiji da ponovo stane na noge i pokuša da se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << izbori sa ogromnim dugom.

Taj sporazum je potpisan tokom Reslerove posete Grčkoj na čelu 70-očlane delegacije nemačkih industrijskih predstavnika, zainteresovanih za poslovanje u toj zemlji.

- Ta pomoć jedva da je prihvaćena. Do sada je mnogo toga bilo uzaludno i to je veoma razočaravajuće - rekao je Resler.

"Sprovodjenje tog sporazuma očigledno nije prioritet grčke strane", navedno je u izveštaju nemačkog ministarstva ekonomije o napretku u sprovodjenju tog sporazuma.

Kompanije koje žele da ulažu u Grčku suočavaju se s teškoćama, kao što su brojne procedure za dobijanje dozvola i nejasna odgovornost, ukazalo je ministarstvo.

- Sprovođenje sporazuma je neuspešno ne zbog pomanjkanja volje, već su fundamentalni problem te strukture - ocenio je Resler.

On je takođe rekao da je razočaran što nekim nemačkim kompanijama koje su ranije poslovale sa Grčkom još nije plaćeno, preneo je Rojters.

- Grčka strana je tokom moje posete obećala da će uskoro rešiti stare slučajeve. Nažalost, teško da ima bilo kakvog napretka po tom pitanju - ukazao je Resler.

Nemačka je veoma zastupljena u grčkoj dugom opterećenoj ekonomiji. Atina je u poslednjoj deceniji bila jedan od najvećih kupaca nemačkog naoružanja, a nemačke kompanije upravljaju nekima od najvećih grčkih firmi, uključujući Medjunarodni aerodrom u Atini kojim rukovodi inženjerska firma "Hohtif".

Grčke bolnice duguju desetine miliona evra nemačkim farmaceutskim kompanijama i isporučiocima medicinske opreme, kao što je "Bajer". Resler je pozvao vladu Grčke da uradi sve što je neophodno kako bi osigurala da se grčka ekonomija vrati rastu.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.