Izvor: Nezavisne Novine, 25.Okt.2017, 07:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Testiranja Facebooka u šest zemalja, Srbija među njima

Korisnici Facebook u Srbiji mogli su da primjete veliku promenu pošto su sa stranice za priliv vijesti ("njuz fid") uklonjene objave organizacija, a slovački novinar Filip Struharik naveo je da je to slučaj u svega šest zemalja.

Prema Struhariku, uredniku slovačkih novina "Denik n" (Dnevnik N), Facebook je u Slovačkoj, Srbiji, Kambodži, Šri Lanki, Boliviji i Gvatemali na primarnom "njuz fidu" ostavio samo objave prijatelja i plaćene reklame (sponsored posts), >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << navodi portal Midijum (Medium.com).

Objave (postovi) organizacija, odnosno stranica (Page) izmještene su u poseban dio (Explore feed), a da bi one bile vraćene u glavni "njuz fid", te stranice za to moraju da plate.

Struharik je naveo da mu je zvaničnik kompanije Facebook rekao da je riječ o eksperimentu koji će trajati nekoliko mjeseci i da nema planova da se promjena uvede na globalnom nivou.

Promjena je u Srbiji i drugih pet zemalja nesumnjivo uticala na znatno smanjenje vidljivosti objava (reach) stranica, a vjerovatno će najviše biti pogođeni oni koji imaju česte objave, kao što su mediji.

Struharik je naveo da su profili nekih slovačkih organizacija, odnosno stranice (Pages), imali u četvrtak i petak pad vidljivosti objava za čak dvije trećine u odnosu na period prije uvođenja promjene.

Stranice slovačkih medija bilježe četiri puta manju interakciju, mjerenu lajkovima, komentarima i dijeljenjima (share), ali Struharik dodaje da je promjena pogodila samo manje medije, a ne i najveće koji imaju velik broj pratilaca.
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.