Balkanski talenat za Evroviziju

Izvor: Politika, 02.Mar.2011, 00:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Balkanski talenat za Evroviziju

Zemlje u okruženju, osim Hrvatske – kojoj konačni odabir predstoji za vikend, izabrale su predstavnike za najveće muzičko takmičenje Starog kontinenta. Glavnu reč u Makedoniji i Sloveniji imali su gledaoci, čiji su SMS glasovi odredili da južne komšije predstavlja pevač Vlatko Ilievski dok će boje Slovenije braniti mlada Maja Keuc.

Proteklog vikenda Hrvatska je glasala za superfinaliste a u subotu veče, takođe, gledaoci će birati između Darie Kinzer i Žaka Houdeka. Bosna >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i Hercegovina, kao što je „Politika” pisala, angažovala je Dina Merlina, dok Crna Gora poslednje dve godine, uz obrazloženje da nema novca, ne šalje predstavnika na Evroviziju.

MAKEDONIJA

Pesmom „Rusinka” mladi rok pevač, student glume Vlatko Ilievski osvojio je najveći broj glasova gledalaca. Iako je nastupio kao pretposlednji, od 20 takmičara, Vlatko je obezbedio najviše poena. U celovečernjem programu posebni gosti bili su Gojko Taneski, prošlogodišnji nacionalni predstavnik, i ženska grupa Feminem iz Hrvatske. Na izboru nazvanom „Skoplje 2011” interesantno je da su drugoplasirani i trećeplasirani izvođači delegirani kao učesnici letnjeg festivala „Sunčane skale” koji se odražava u Herceg Novom, u Crnoj Gori.

Pesma je živa, sa karakterističnim južnjačkim ritmom, Vlatko je svirao na gitari a na bini sa njim bile su četiri igračice.

SLOVENIJA

Nekadašnja učesnica takmičenja „Slovenija ima talenat” na kojem je osvojila drugo mesto Maja Keuc sada je dobila priliku da predstavlja svoju zemlju. Devojku čiji lični muzički ukus ide linijom džeza, soula, hard roka porede sa Kristinom Agilerom i Anastasijom zbog boje glasa. U odnosu na drugoplasiranog, Maja je osvojila duplo više glasova gledalaca. Slovenačko takmičenje pratio je i žiri u kome je bila i Severina ali se ocena hrvatske zvezde odnosila na izgled kandidata. Maja Keuc je pre pojavljivanja u televizijskim takmičenjima pevala u rok grupi „Bugs”.  

HRVATSKA

Dora – hrvatsko takmičenje ove godine bilo je eliminatorno pa su prethodnih meseci mnogi, uglavnom manje poznati, izvođači pokušali da dođu do „vize” za Diseldorf. Ime pobednika znaće se posle subotnjeg finala u kome će po tri pesme otpevati Daria Kinzer i Žak Houdek. Te tri pesme za finale su komponovali Boris Đurđević, Lea Dekleva i Ante Pecotić. Predviđen je određeni broj bodova i od žirija u kome će biti Tonči Huljić, Severina i Andrej Babić. U završnoj emisiji Dore nastupiće prošlogodišnje predstavnice grupa Feminem, a posebni gosti biće Boris Novković i Petar Grašo koji će otpevati pesme koje su zajedno radili Tonči Huljić i Goran Bregović.

A. Cvetićanin

objavljeno: 02.03.2011.
Pogledaj vesti o: Dino Merlin

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.