Zašto je Dačić veći optimista od Nikolića

Izvor: Politika, 10.Maj.2013, 13:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto je Dačić veći optimista od Nikolića

Ono što će se dogoditi krajem juna tumačiće se dvojako, i da je datum za pregovore sa EU određen i da datum nije definitivno određen, smatra Laslo Varga, zamenik predsednika skupštinskog odbora za evropske integracije

Dva čelna čoveka u Srbiji, predsednik i premijer, razlikuju se u izvesnoj meri u proceni mogućnosti dobijanja datuma pregovora sa Evropskom unijom krajem juna: Tomislav Nikolić >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << iskazuje veću obazrivost i manji optimizam od Ivice Dačića. Predsednik Nikolić je, gostujući na RTS-u, rekao da je Srbija učinila sve da dobije datum, ali da će zbog insistiranja Albanaca da se sporazum Beograda i Prištine tumači na njihov način videti da li će izgubiti priliku za dobijanje datuma.

S druge strane, premijer Dačić je siguran da će zemlja dobiti datum. Ističući da treba utvrditi plan implementacije Briselskog sporazuma, on je, na prekjučerašnjoj konferenciji „Kako u pregovore sa EU”, rekao da nakon toga očekuje dobre vesti iz Brisela. Istovremeno, naveo je i da bi, u slučaju pozitivne odluke Evropskog saveta krajem juna, 1. jula u Beograd trebalo da dođe predsednik Evropskog saveta Herman van Rompaj.

Laslo Varga, zamenik predsednika skupštinskog odbora za evropske integracije, misli da suštinski nije reč o različitim ocenama Nikolića i Dačića u vezi sa mogućnošću dobijanja datuma, već da su u pitanju nijanse. On smatra da je moguće da se ono što će se dogoditi u Briselu krajem juna tumači na jedan i na drugi način – i da je određen datum i da datum nije definitivno određen. „Ali, ne mislim da je realno da krajem juna odluka bude negativna, da Srbiju odbije EU. Moj osećaj je da će biti stavljena neka formulacija koja će značiti manje-više izvesnost pregovora krajem godine, ali će ostaviti i mogućnost da to ne bude u decembru nego u martu sledeće godine”, kaže Varga i dodaje da to neće biti uz nove uslove, već uz zahtev da se nastavi sa procesom primene sporazuma Beograda i Prištine. S druge strane, lideri EU će tada verovatno pozvati Evropsku komisiju da izradi pregovaračku platformu i da krene sa analizom srpskog zakonodavstva u pregovaračkim poglavljima 23 i 24, koja se odnose na osnovna prava, korupciju, pravosuđe i borbu protiv korupcije.

Da se Srbija može nadati početku pregovora o članstvu u EU u skorije vreme, uz uslov da se naprave prvi koraci ka primeni Briselskog sporazuma, smatrai Milica Delević, predsednica skupštinskog odbora za evropske integracije. „Srbija je danas dosta bliže EU, jer je od 2012. godine i dobijanja mišljenja EK došla u mogućnost da otvori pregovore kada ostvari normalizaciju odnosa sa Prištinom. Potpisivanjem ovog sporazuma taj veliki korak je napravljen, tako da mi se čini da se, uz uslov da se naprave prvi koraci ka primeni sporazuma, možemo nadati početku pregovora u skorije vreme”, izjavila je Delevićeva, preneo je Tanjug.

Ona ne može da veruje da se nakon činjenja tog velikog koraka, kakvo je bilo potpisivanje sporazuma, neće ići dalje u njegovu primenu. „Nadam se da će obe strane nastaviti sa primenom”, rekla je Delevićeva.

Ni Ognjen Pribićević, bivši ambasador Srbije u Berlinu, ne usuđuje se da sasvim precizno govori o tome šta bi moglo da se dogodi na junskom sastanku šefova država i vlada EU. „Ukoliko bar ne započnemo implementaciju, što se od nas očekuje, mi smo onda u ozbiljnom problemu”, ističe on i dodaje da mu se čini da postoji politička volja da počne sprovođenje tog sporazuma, tako da „imamo dobre šanse da dobijemo datum.” Ta volja, kaže, postoji na svim stranama, i kad su u pitanju SAD, EU, kosovski Albanci i Srbija.

-------------------------------------------------------------------------------

Nikolić: Neka EU kaže šta želi

Gostujući na RTS-u, predsednik Tomislav Nikolić je, prenosi Tanjug, rekao da je vreme da se ljudi koji vode EU „uozbilje” i otvoreno kažu šta žele. „Ako je Srbija istakla svoje političare najvišeg ranga, vreme je da se i EU ne krije iza svojih činovnika. Neka i ona kaže šta želi. Srbija je učinila sve, sa punom verom i željom”, naveo je Nikolić.

Iz predsednikovog kabineta su nam objasnili da je ta Nikolićeva poruka upućena EU, a ne domaćoj javnosti. Štagod da je bilo tokom pregovora Srbija očekuje, kažu, da će EU davanjem datuma pokazati spremnost da nagradi našu zemlju za veliki napor koji je uložila da se gorući problemi u pokrajini reše. Time što će nam dodeliti datum EU će, kažu, zapravo reći šta želi.

B. Čpajak

objavljeno: 10.05.2013.
Pogledaj vesti o: Tomislav Nikolić

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.