Zakon o platama prilagođen rešenjima EU

Izvor: Akter, 29.Feb.2016, 18:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakon o platama prilagođen rešenjima EU

Zakon o platama u javnom sektoru, koji je danas usvoji parlament, na savremeni način reguliše tu oblast i prilagođen je rešenjima u EU, izjavio je danas predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković

"Smatramo da je taj zakon, koji pokušava da izjednači visinu plata za anagažovanje službenika u javnoj upravi, bilo neophodno doneti pošto nas približava rešenjima koja postoje u EU >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << ", rekao je za Tanjugu Atanacković, koji je predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta (SES).

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, koji obuhvata oko 500.000 građana kojima je država poslodavac i njima će zarade biti obračunavane na osnovu istih elemenata, iste osnovice i jedinstvene matrice raspona koeficijenata.

On je podsetio da je SES ranije odobrio nacrt tog zakona i istakao da se u velikoj meri izašlo u susret sindikatima i njihovim zahtevima da se taj akt prilagodi Zakonu o radu.

Atanacković je naglasio da je Zakonom o platama predviđeno i da za ceo javni sektor bude utvrđena jedinstvena osnovica za svaku godinu, ali uz prethodno pribavljeno mišljenje SES-a.

On je kazao da će ekonomsko-socijalni saveti na lokalnom nivou, koje bi trebalo da imaju sve opštine u Srbiji, takođe moći da utiču na visinu koeficijenata u lokalnim zajednicama.

Prema njegovim rečima, osnovni značaj Zakona o platama u javnom sektoru je da se sada na savremeniji i normalan način regulišu plate zaposlenih u javnom sektoru.

"Ali, ovo je tek početak i u velikoj meri će kvalitet tog zakona zavisiti od toga kako će izgledati podzakonski akti koji će se baviti detaljima. Možda će zakon u narednom periodu pretrpeti i neke izmene, ali smatramo da je ovo korak napred", naveo je Atanacković.

Kada je reč o sindikatima, Atanacković navodi da prve verzije tog zakon nisu obuhvatala određena prava radnika koja, inače, postoje u realnom sektoru i da je jedan od uspeha izjednačavanja prava koje radnici u privatnom sektoru imaju u odnosu na one u javnom sektoru.

"Mislim na mogućnost zaposlenih da dobiju povećanje plate u odnosu na minuli rad, kao i na to što su topli obrok, regres i druge stvari slično regulisane kao u Zakonu o radu.

Atanacković je kazao da će zaposleni i dalje po tom osnovu dobijati uvećanje plate od 0,4 odsto po godini staža, kao i da je što se tiče regresa i toplog obroka, što je bila glavna zamerka sindikata, ipak dogovoreno da se oni iskazuju posebno, a ne u koeficijentu.

"Zakodnodavstvo EU ne poznaje posebno plaćanje kao što mi imamo 0,4 odsto za svaku godinu staža, već to reguliše na drugi način i onaj ko ima više godina staža automatski ima i više stručnosti i plata mu je veća. Međutim, ovde se insistiralo da se kao u realnom sektoru nezavisno od toga gde je neko zaposlen i kolika mu je plata prihvati da se posebno plaća 0,4 odsto svaka godina radnog staža", objasnio je Atanacković.

UPS s nestrpljenjem očekuje, poručuje Atanacković, da se na sličan način reše i plate zaposlenih u javnim preduzećima na republičkom nivou.

"Cela javnost očekuje da se to reguliše, jer pojedina javna preduzeća sa platama štrče u odnosu na plate u javnom sektoru", naglasio je Atanacković dodajući da će tako biti ostvarene značajne uštede u troškovima države.

Nastavak na Akter...



Povezane vesti

Sindikati zadovoljni, ispoštovana prava radnika

Izvor: Akter, 29.Feb.2016

Zakon o platama u javnom sektoru, koji je danas usvojio parlament, omogućiće da zaposlenima u tom sektoru budu vraćena prava koja nisu imali godinama, poput toplog obroka i regresa, izjavio je danas predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić.."Ne mogu da kažem...

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.