Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Jun.2010, 21:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Teral: Pre Unije normalizovati odnose sa Kosovom
BEOGRAD -
Pre pridruživanja Srbije Evropskoj uniji treba pronaći način da se reši pitanje normalizacije odnosa sa Kosovom, rekao je danas francuski ambasador u Srbiji Žan-Fransoa Teral.
"Sve ovo ne treba da uspori napredak Srbije prema Evropskoj uniji, ali je sigurno da pre konačnog pristupanja Uniji Srbija treba da pronađe način da reši ovaj problem", rekao je Teral za Bi-Bi-Si.
On je podsetio da je i šef francuske diplomatije Bernar Kušner >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << izneo isti stav tokom posete Beogradu u martu.
Upitan kakva bi situacija mogla da nastane posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, imajući u vidu da Beograd najavljuje da će insistirati na otvaranju novih statusnih pregovora u UN, on je ukazao da treba proceniti da li bi konsultovanje svetske organizacije moglo da proizvede neku situaciju koja je još složenija.
Navodeći da Francuska, kao i 21 članica EU koje su do sada priznale nezavisnost Kosova, sigurno neće revidirati ovaj svoj stav, on je rekao:
"Naravno da nismo ni mi slepi. Vidimo da postoje problemi i mi smo naravno za to da se oni reše. Očigledno je da, s obzirom da Kosovo i Srbija imaju istu, evropsku perspektivu, treba da se prvenstveno nađe način da se reši ovaj problem pre nego što se ta perspektiva ispuni".
Na pitanje o podeli Kosova kao o mogućem rešenju, Teral je rekao da Francuska nije naklonjena podeli Kosova.
"Što se tiče severa Kosova mi vidimo da tu postoji jedna posebna situacija. Ali nismo više u devetnaestom veku pa da primenjujemo promene granica jer je to uvek potencijalno eksplozivno. Ipak treba da postoji način da se, u skladu sa realnostima koji postoje na terenu, reše određeni problemi koji postoje", zaključio je Teral.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














