Sudija: Nije bilo političkih pritisaka

Izvor: B92, 27.Okt.2015, 14:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sudija: Nije bilo političkih pritisaka

Misija OEBS i Delegacija EU predstavile su izveštaj o postupcima za ratne zločine.

Predstavnici suda su ocenili izveštaj delom kao nepotpun i netačan, a istovremeno, tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević je najavio skori početak suđenja za zločine u Srebrenici i Štrpcima.

U izveštaju Misije OEBS, naime, navodi se da je od 2003. do 2014. godine podignuto 60 otpužnica za ratne zločine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << protiv 162 lica, dok sudija Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu Milan Dilparić tvrdi da je reč o optužnicama protiv 214 lica zbog ratnih zločina, a da je pravosnažno osuđeno njih 65.

"Brojka od 160 optuženih i 60 predmeta nije tačna", istakao je na konferenciji za novinare Dilparić, dodajući da taj podatak zabrinjava, pogotovo imajući u vidu da je pokrenut postupak i protiv 118 lica, za kojima je Srbija raspisala poternice, a koji su nedostupni našim organima.

Dilparić je naveo i da je nepravosnažno osuđeno sedam osoba, nepravosnažno oslobođene četiri osobe, da se dopunjene istrage vode protiv 48 lica, a da se protiv isto toliko odustalo od gonjenja.

Šef Misije OEBS Peter Burkhard rekao je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj, da je želja misije bila da kroz monitoring, analizu i preporuke pomogne Srbiji da ispuni svoje međunarodne obaveze, dok je šef misije EU Majkl Davenport rekao je da je uveren da je procesuiranje ratnih zločina pravi put za garantovanje pravde žrtvama i njihovim porodicama i pomirenje u regionu.

Burkhard je naveo da se od 2010. godine ukupan broj istraga smanjuje i da imamo manji broj optuženih, kao i da su do 2014. u 27 predmeta protiv 73 osobe donete su pravosnažne osude.

Davenport je naveo da je u jednom od ključnih prioriteta, a to je saradnja među zemljama, pravosudnim organima i tužiocima u regionu, napravljen pomak, te ocenio da je "Iako je važno suočiti se sa prošlošću još važnije je da gradimo zajedničku budućnost, a naš cilj je da svim zemljama u regionu omogućimo da zajedničku budućost grade u Evropi".

Iznoseći niz kritika na izveštaj sudija Dilparić je, između ostalog, pomenuo kao netačnu tvrdnju da je Tužilaštvo za ratne zločine izloženo političkom pritisku od osnivanja zbog podizanja optužnica uglavnom protiv lica srpske nacionalnosti, a gde je OEBS kao primer naveo izjave političara u javnosti, među kojima i ministra pravde Nikole Selakovića povodom hapšenja 15 Srba osumnjičenih za ratne zločine 2014. godine.

"Na mene niko nikada nije uticao", rekao je Dilaparić, kritikujući i ocenu Misije OEBS da su optužnice nejasne, tvrdnje da Srbija i Crna Gora ne izručuju svoje građane, ali i preporuke, koje je ocenio kao sugestije, a koje dobijaju još više na sugestivnosti imajući u vidu ko ih je izneo.

I tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević naveo je da se ne može reći da su optužnice nejasne.

"Smatram da je to jedan laički zaključak", rekao je Vukčević, koji je na tvrdnju OEBS da broj istraga opada, naveo da to može biti slučaj, ali da to ništa ne znači.

Najavljujući da će uskoro krenuti suđenja za ratne zločine u Srebrenici i u Štrpcima, Vukčević je podsetio da su u pitanju masovni zločini, da je veliki uspeh što su procesuirani i da će to biti istinski ispit naseg društva da se suoči sa ratnim zločinima.

Vukčević je naveo i da je OEBS odigrao najznačajniju ulogu u podsticanju regionalne saradnje, bez koje ne bi bilo napretka u efikasnom progonu počinilaca ratnih zločina.

Publikacija koja je predstavljena novinarima nastala je u okviru projekta o praćenju suđenja za ratne zločine koji finansira EU, a sprovodi OEBS, s ciljem da doprinese napretku sistema vladavine prava u Srbiji u oblasti odgovornosti za ratne zločine.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Tužilaštvo: Nije bilo političkih pritisaka

Izvor: B92, 27.Okt.2015

Misija OEBS i Delegacija EU predstavile su danas izveštaj o postupcima za ratne zločine...Predstavnici Tužilaštva za ratne zločine izveštaj ocenili su izveštaj dobrim delom kao nepotpun i netačan i najavili skori početak suđenja za zločine u Srebrenici i Štrpcima...U izveštaju Misije OEBS,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.