Izvor: B92, 23.Dec.2014, 14:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Srbiju tretiramo kao članicu EU"
Srbiju tretiramo kao članicu EU i Unija je najveći partner Srbiji, ne samo u obnovi od poplava, već i u svim drugim oblastima u kojima postoji saradnja.
To je u Smederevskoj Palanci izjavio šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport
On je, prilikom obilaska domova oštećenih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tokom majskih poplava, a koji se obnavljaju sredstvima EU, rekao da će do kraja godine biti obnovljeno ukupno 600 kuća u Srbiji, dok će 85 biti izgrađeno.
"Nastavićemo sa finansiranjem projekta obnove poplavljenih kuća i preventivnim merama da se poplave ne ponove", rekao je Davenport i naglasio da je za to izdvojeno više od 170 miliona evra iz evropskih IPA fondova i Fonda solidarnosti.
On je rekao i da je rekonstrukcija oštećenih kuća dosta komplikovana jer, kako je objasnio, potrebno je mnogo truda svih koji učestvuju u obnovi kuća, odnosno Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja, donatora i partnera u izgradnji - Danskog saveta.
Direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević izjavio je da je do sada materijalna pomoć uručena za više od 17.500 porodica u iznosu većem od 4,3 milijarde dinara.
Prema njegovim rečima, Kancelarija je domaćinstvima u Smederevskoj Palanci uručila pomoć od 130 miliona dinara.
"Do sada je u Srbiji zbrinuto više od 200 porodica i većina domova biće obnovljena do kraja godine", rekao je Blagojević i dodao da su potrebne donacije da bi se realizovali već postojeći projekti na prevenciji od poplava, zaštiti imovine i objekata.
Predsednik opštine Smederevska Palanka Radoslav Milojičić rekao je da je najveća pomoć poplavljenima u toj opštini dobijena od EU i iznosi oko 350.000 evra.
"Oko 200.000 evra uloženo je za rekonstrukciju 20 i izgradnju tri kuće, a ostatak za nabavku stočne hrane za 700 poljoprivrednika", naglasio je on.
Milojičić je istakao i da je poplava koja se dogodila u maju druga u poslednjih 15 godina, zbog čega porodice žive u konstantnom strahu, te i da je s Davenportom razgovarao o rešavanju tog problema i finansijskoj pomoći za prevenciju.
Davenport je u pratnji Blagojevića i Milojičića obišao radove na izgradnji kuće za porodicu Pavla Živanovića, kojoj je ovom prilikom i predao ključ novog doma.
Potom je posetio domaćinstva Kajtazovića, Palića i Dobrivojevića, čije su kuće obnovljene, a kojima je danas firma iz Smederevske Palanke isporučila nov nameštaj.
Prilikom posete firmi "Izvor stil paneli", koja je i sama pretrpela štete u majskim poplavama i od EU dobila jednu mašinu, Davenport je rekao da je najveći prioritet u borbi protiv posledica poplava da se posao nastavi.
"Ova firma je jedna od nekoliko stotina malih i srednjih preduzeća koje ćemo pomoći, jer su u prilici da zaposle ljude", rekao je Davenport.
Vlasnik te firme Miloš Radovanović je objasnio da je od EU dobijena mašina - otprašivač koja će, kako je rekao, zaštiti radnike i životnu sredinu.
U Smederevskoj Palanci Davenport će obići i poljoprivrednike kojima će biti isporučeni paketi stočne hrane.




























