Srbija je zauzela dobar stav

Izvor: B92, 23.Avg.2014, 17:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Srbija je zauzela dobar stav"

Srbija je zauzela dobar stav i pravilno je odreagovala na ed memoar Evropske unije, poručuju stručnjaci za međunarodne odnose.

Sledeća preporuka iz Evrope zavisiće od pravca kojim bude išla ukrajinska kriza, a šanse da se Srbiji zbog izbalansiranog stava uvedu sankcije su minimalne.

Rusija će i dalje imati razumevanja za ovakvu poziciju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije, poručuju iz Centra za spoljnu politiku.

Evropa je potpuno logično u sankcijama ispunjenom odnosu s Rusijom zatražila solidarnost i od budućeg člana Unije, a Srbija - niti je stavila prst u oko, niti je samu sebe gađala u nogu. Evropski put je potvrđen, ali ima li ed memoar nastavak?

"Ne verujem da je nešto već pripremljeno, EU je to morala da uradi, a mislim da je naša strana dosta dobro odreagovala... Da li će se nešto novo pojaviti zavisi od situacije, jer možete primetiti da Nemačka baš i nije oduševljena kako EU vodi politiku sankcija ka Rusiji", kaže Mihailo Crnobrnja sa Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju.

"Što se tiče novih pritisaka to će zavisiti isključivo od eskalacije ukrajinske krize, ali moći će se očekivati sličan scenario... Mi smo trenutno očuvali svoju poziciju", kaže Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku.

Stručnjaci poručuju da Evropa očekuje da Srbija kao kandidat za članstvo u potpunosti podržava spoljnu i bezbednosnu politiku Unije. Eventualna odstupanja Srbije neće biti drastično kažnjena.

Na pitanje da li se mogu očekivati sankcije Crnobrnja kaže da to ne isključuje potpuno, ali da su šanse vrlo male, a Đukanović dodaje da su u ovom trenutku isključene.

Kako će to uticati na pregovore i da li bi eventualna nagrada za ponašanje u skladu sa očekivanjima EU mogla da bude brže otvaranje poglavlja, Crnobrnja kaže da ne misli da su ta dva pitanja povezana. On dodaje da su za ubrzanje pregovora, što se tiče Unije, pre svega važni Briselski sporazum i unutrašnje reforme.

Đukanović kaže da očekuje istu dinamiku u procesu evrointegracija.

Na odluku Srbije da prihvati preporuku EU i ne daje subvencije za izvoz svojih proizvoda u Rusiju, ne bi trebalo da bude reakcije s Istoka.

Očekujem da ne bude ekonomskih konsekvenci sa ruske strane, kaže Crnobrnja. Đukanović ocenjuje da Rusija ima razumevanja za poziciju Srbije i da neće biti redefinisanja dosadašnjih odnosa.

I dok EU pozdravlja stav koji je izneo srpski premijer, ruski organ za nadzor uvoza poljoprivrednih proizvoda dozvolio je uvoz mlečnih proizvoda iz Srbije u članice Carinske unije, koju čine Belorusija, Kazahstan i Rusija.

Više o tome u našem prilogu:

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.