Izvor: B92, 23.Sep.2010, 12:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od oktobra manje vojnika EU u BiH

Sarajevo -- Komandant EUFOR-a u BiH Bernhard Bajer najavio je da će se posle izbora te snage smanjiti za petinu.

On je rekao da će neposredno posle izbora, 3. oktobra, uslediti dalja redukcija kontingenta sa aktuelnih 2.000 na oko 1.600 vojnika.

"Smanjenje mirovnih snaga pre održavanja izbora bilo bi kritično, jer su one važan faktor bezbednosti i stabilnosti u zemlji", objasnio je austrijski general-major.

Austrijska vojska povećala je broj svojih vojnika >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u BiH, čime je kompenzovan odlazak španskih vojnika. Odluke Beča i nekih drugih zemalja, poput Italije, koje su odlučile da ostanu u BiH, je veliki uspeh ministar odbrane Austrije Norberta Daraboša, ocenio je Bajer.

"Nadamo se da će doći do političkog procesa napretka", rekao je on dodajući da do smanjenja mirovnjaka nije došlo naglo, jer su "nacije nakon 15 godina umorne".

Bajer naglasio da je svakako bolje "da se vatrogasci zadrže u zemlji, umesto da se ponovo moraju vraćati u nju, ako dođe do požara".

Bajer je istakao da je bezbednosno stanje, uz izuzetke pojedinih incidenata, koji se pripisuju organizovanom kriminalu, mirno, pri čemu EUFOR nikako nije postao suvišan.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.