Nismo ostali bez IPARD-a i 175 mil.€

Izvor: B92, 03.Okt.2016, 14:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Nismo ostali bez IPARD-a i 175 mil.€"

Beograd -- Fondovi EU za poljoprivredu su jedan od prioriteta Ministarstva, koje ulaže napore da uprkos nedostacima u procesu akreditacije, taj novac bude što pre dostupan

"O preciznim rokovima ćemo se izjasniti kad budu izvesni", navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, kojim odgovaraju na izjave gradonačelnika Šapca Nebojše Zelenovića da su srpski poljoprivrednici ostali bez 175 miliona evra zbog neodgovornog postupanja države.

U ministarstvu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kažu da su ključni koraci za što skoriji pristup odobrenim sredstvima iz IPARD fonda preduzeti odmah po formiranju vlade, te ističu da su sredstva u iznosu od 175 miliona evra i dalje dostupna, kao i da je njihovo korišćenje predvidjeno do 2020. godine.

Formiran je i ekspertski tim u kojem su stručnjaci iz IT sektora, Republičke građevinske direkcije, kao i sa više fakulteta, koji svakodnevno radi na osposobljavanju Uprave za agrarna plaćanja, navode u ministarstvu.

Deo tima čine i stručnjaci CIP-a, kako bi se uspostavio visok nivo informacione i fizičke bezbednosti zgrade Uprave za agrarna plaćanja, koji je svakako jedan od najvažnijih preduslova.

Kada je reč o zapošljavanju neophodnih kadrova, što je jedan od važnih preduslova za pristup EU sredstvima, iz ministarstva navode da je na prvom konkursu održanom početkom godine već zaposleno 43 osobe i da je njihova obuka u toku, dok će na drugom konkursu, koji se trenutno sprovodi, do kraja godine biti zaposleno preostalih 50 kandidata.

Srbiji je iz IPARD fondova EU u periodu od 2015. do 2020. godine na raspolaganju 175 miliona evra, odnosno 15 miliona evra iz IPA za 2015, 20 miliona evra za 2016 i tako dalje, a prvih 15 miliona treba da bude potrošeno do 2018. godine.

Nakon revizorske misije Evropske komisije, koja je u Srbiji bila u maju, država je obaveštena da još ne ispunjava uslove za korišćenje pretpristupnih fondova za poljoprivredu.

Iz vlade kažu da zahtev za akreditaciju sistema za upravljanje pretpristupnim fondovima EU za poljoprivredu nije odbijen i objašnjavaju da je revizorska misija EK, koja je u Srbiji bila u maju, poslala izveštaj o nedostacima koji moraju da se uklone kako bi novac mogao da se koristi, te da će, nakon što Srbija pošalje plan za njihovo otklanjanje, biti obavljena eksterna revizija.

Zelenović je u nekoliko navrata kritikovao vladu jer je, kaže, zbog neodgovornog odnosa izgubljen novac EU za poljoprivredu.

On je pozvao vladu da vrati Upravu za agrarna plaćanja u Šabac, kako bi do 2018. bio rešen problem povlačenja novca, ističući da je premeštanje uprave u Beograd bilo strateška greška.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.