Mas: Srbija se približila EU

Izvor: B92, 29.Jun.2012, 22:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mas: Srbija se približila EU

Beograd -- Srbija se približila EU, ali posao još nije gotov i optimista sam što se tiče daljeg napretka Beograda u integracijama EU, kaže nemački ambasador Volfram Mas.

Mas je na oproštajnom prijemu u Beogradu, kome su prisustvovale visoke zvanice iz zemlje i diplomatskog kora, rekao da je u Beograd došao s jasnom misijom da Srbiju približi EU i da "u tome ima velikog napretka", istakavši da su veze između Srbije i Nemačke "fantastične i veoma jake".
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Istakavši da je uspeo da približi Srbiju evropskom putu, iako taj posao nije završen, Mas je rekao da ambasadori moraju da budu "oči i uši vlada svojih zemalja, ali i govornici".

On je kazao da su Nemačka i Srbija tokom njegovog mandata uspešno sarađivale, navodeći da su prošle godine za 50 odsto porasle nemačke investicije, a prethodnih godina ekonomska saradnja je stalno rasla.

Govoreći o pregovorima Beograda i Prištine, Mas je istakao da je u dijalogu ostvaren napredak ali da nije implementirano sve što je dogovoreno, kao i da nisu sva pitanja koja su bila na stolu dogovorena.

"Format koji je do sada primenjivan može da dovede do novih rezultata ali ako dve strane dođu do zaključka da treba da poboljšaju format ili imaju druge ideje to u potpunosti od njih zavisi", kazao je nemački ambasador.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je ocenio da je Mas jedan od najveštijih diplomata i da je uspeo u misiji približavanja Srbije i EU.

"Nismo se uvek slagali u svemu, ali je nemački ambasador iskreno pokazivao da mu je žao zbog toga", rekao je Jeremić i dodao da Srbija nikada nije bila bliža EU i svetu zahvaljujući i Masovom diplomatskom zalaganju.

Prijemu su prisustvovali zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić, šef beogradskog tima u razgovorima s Prištinom Borislav Stefanović, ambasadori SAD i Rusije Meri Vorlik i Aleksandar Konuzin, supruga ubijenog premijera Zorana Đinđića Ružica Đinđić i mnogi drugi gosti.

Dačić je rekao da će prioriteti nove vlade biti evropski put Srbije, ali i zaštita srpskih državnih interesa.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.