Malmstromova:Sve oči uprte u Srbiju

Izvor: B92, 03.Okt.2012, 10:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malmstromova:Sve oči uprte u Srbiju

Beograd -- Komesarka EU za unutrašnja pitanja Sesilija Malmstrom podržala je beogradsku Paradu ponosa i istakla da su "ove nedelje sve oči uprte u Srbiju".

Ona je navela da bi homofobiju u Evropi trebalo posmatrati kao ozbiljan problem.

Malstromova je istakla da se nada da će se Nedelja ponosa koja je u Beogradu počela u ponedeljak završiti šetnjom 6. oktobra iako, kako navodi, i sada postoji "ogroman >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << strah da će skup biti zabranjen".

Evropska komesarka je dodala i da organizatore beogradske Parade ponosa smatra veoma hrabrima.

U tekstu koji je medijima dostavila Inicijativa mladih za ljudska prava, Malstromova se osvrnula i na prava LGBT populacije u Evropi, navodeći da je potreban sistematičan rad kako bi ta prava "doprla do svesti društva".

Vlasti u Beogradu još nisu odlučile da li će Parada ponosa biti održana u subotu, 6. oktobra. Organizatori su u međuvremenu saopštili da očekuju zabranu.

Goran Miletić, član Organizacionog odbora Parade ponosa, kaže da su ranijih godina organizatori poštovali odluke vlasti o zabrani ove manifestacije, ali da ove godine "neće sedeti skrštenih ruku“ i da će, ukoliko ona bude zabranjena, preduzeti određene korake. O tome šta će tačno učiniti nije želeo da govori sve dok ne dobije informacije o tome da li će šetnja biti zabranjena.

Za danas je zakazano i otvaranje izložbe "Ecce Homo" u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Tim povodom, "Dveri" su saopštile da će podneti krivičnu prijavu protiv organizatora izložbe zbog krivičnog dela izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, jer smatraju da je ta manifestacija uperena na vređanje tradicionalnih religija i verskih zajednica.

Dveri će krivičnu prijavu podneti i protiv rukovodstva Centra za kulturnu dekontaminaciju, gde izložba treba da bude održana, a prijavile su i štandove na kojima će deliti letke protiv gej parade. Direktorka Centra Borka Pavićević, međutim, očekuje da će se izložba održati bez većih problema.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Predstavljeni predlozi za rešavanje statusnih pitanja izbeglih

Izvor: EurActiv Srbija, 03.Okt.2012

Regionalna krovna nevladina organizacija Igmanska inicijativa predstavila je 3. oktobra "Belu knjigu" u kojoj se navode predlozi vlastima u Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Hrvatskoj za rešavanje statusnih i imovinskih pitanja nastalih raspadom bivše Jugoslavije za još oko 180.000 ljudi. Na projektu je radila...

Nastavak na EurActiv Srbija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.