Izvor: B92, 14.Jun.2010, 20:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MMF i EU u kontroli grčkih troškova
Atina -- Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske unije doputovala je u Atinu radi revizije napretka Grčke u izvlačenju iz velike dužničke krize.
Oni će održati sastanke sa predstavnicima grčkog ministarstva finansija, kao i zvaničnicima ministarstva rada radi revizije reformi grčkog sistema socijalne zaštite.
Grčka je pod strogim nadzorom, u okviru uslova za dobijanje paketa zajmova za spasavanje, vrednog 110 milijardi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << evra (130 milijardi dolara), od MMF i ostalih članica EU koje koriste evro.
Grčka je posle nagomilavanja ogromnog javnog duga i prevelike potrošnje koja je dovela do narastanja njenog budžetskog deficita na 13,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2009, u maju uspela da se spase od bankrota , dobijanjem prve tranše tih zajmova. Drugu tranšu bi trebalo da dobije u septembru.
U zamenu za te zajmove, vlada grčkog premijera Jorgosa Papandreua je usvojila bolne mere stroge štednje, uključujući kresanje plata i penzija u javnom sektoru i povećanje poreza kako bi postepeno svela budžetski deficit na 2,6 odsto BDP u 2014.
Atina je saopštila da je premašila ciljeve smanjenja deficita u prvih pet meseci 2010. jer je manje povećanje budžetskih prihoda od očekivanog nadomestila većim kresanjem troškova.
Ministarstvo finansija Grčke je krajem prošle sedmice saopštilo da je deficit u periodu januar-maj iznosio 8,97 milijardi evra (10,77 milijardi dolara), u poredjenju sa 14,65 milijardi evra u prvih pet meseci 2009. To smanjenje procentualno iznosi 38,8 odsto, što je više od planiranih 35,1 odsto.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija





