Izvor: B92, 28.Mar.2011, 18:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kosovo: Posmatrači na popisu
Priština -- Popis stanovništva na Kosovu od 1. do 15. aprila nadgledaće međunarodni posmatrači, saopšteno je iz Kancelarije za veze EU na Kosovu.
Pripreme za popis počele su 2005. godine i stalno su ih nadgledale međunarodne institucije i međunarodno priznati stručnjaci.
Oni su oktobra prošle godine ocenili da su pripreme za popis u skladu sa preporukama i odobrili namere kosovskih vlasti da sprovedu popis.
Izrazili su takođe očekivanje da će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Zavod za statistiku Kosova uspešno izvesti popis stanovništva, bar u delovima Kosova koji ne uključuju severne opštine, gde su Srbi većina stanovništva.
Tokom popisa, međunarodne organizacije će zaposliti tim od 27 stručnjaka za popis, koji dolaze iz različitih evropskih statističkih zavoda radi nadgledanja popisa na terenu.
"Neke grupe su izrazile protivljenje popisu zbog pitanja o nacionalnoj pripadnosti i veroispovesti. MPO je pregledao pitanja i smatra ih usklađenim sa međunarodnim standardima, jer su ispitanici slobodni da iskažu svoju nacionalnu pripadnost i veroispovest, ali nisu obavezni", navodi se u saopštenju.
U svakom slučaju, kako se ističe, "važno je da sve grupe stanovništva učestvuju u popisu kako bi se odrazio multietnički karakter Kosova", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da podaci popisa neće moći biti iskorišćeni za oporezivanje ili izradu registara svojine.
Stav vlasti u Beogradu je da Srbi ne treba da učestvuju u popisu ukoliko ga na celom Kosovu ne sprovode UN.










