Klaus: Izgubljena decenija za EU

Izvor: RTS, 14.Nov.2011, 12:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Klaus: Izgubljena decenija za EU

Evropsku uniju čeka izgubljena decenija i ako ne prođe kroz sistemsku tranziciju, kao što su to učinile postkomunističke zemlje, postaće periferija sveta, rekao češki predsednik Vaclav Klaus, predloživši kao rešenje – da se odlučivanje iz Brisela vrati na nivo nacionalnih država.

Češki predsednik Vaclav Klaus predvideo je da Evropsku uniju čeka izgubljena decenija, kao >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Japan devedesetih godina i ocenio da će Evropa, ako ne prođe kroz sistemsku tranziciju, kao što su to učinile postkomunističke zemlje, postati periferija sveta.

Prema oceni češkog predsednika, jedan od uzroka sadašnje dužničke i finansijske krize koja se preliva i na članice Unije van zone evra jeste pogrešno sistemsko ustrojstvo EU.

"Slično kao u komunizmu, u njemu vlada diktatura politike nad ekonomijom", napisao je Klaus za češki nedeljnik Tiden i upozorio da EU mora da prođe kroz sistemsku tranziciju, onako kako su je prolazile istočnoevropske članice posle pada komunizma.

"Ako bih bio racionalni pesimista, a ne neosnovani optimista, plašim se da Evropu, a i nas sa njom, čeka izgubljena decenija, slična onoj kakvu je preživeo Japan devedesetih godina prošlog veka", navodi Klaus.

Češki predsednik kaže da Uniju očekuje decenija bez privrednog rasta, decenija stalnih kresanja troškova i kriznih paketa, decenija socijalnih nemira.

"Ukoliko Evropa želi da stane na noge, mora temeljno da se promeni. Kažimo to jasno: ili će u Evropi takva tranzicija biti sprovedena što pre, ili će Evropa postati periferija sveta koji se dinamično razvija", naglašava Klaus.

Suštinske, a ne kozmetičke promene

"Evropski političari ne uviđaju da EU stoji na sudbinskoj raskrsnici i misle da su im dovoljne kozmetičke intervencije", poručio je češki predsednik.

Klaus, koji je po obrazovanju ekonomista, otkrio je jednostavan uzrok sadašnje dužničke krize – to da je Evropa prihvatila model u kome zahteve pojedinaca, interesnih grupa, pa i država ne vezuje za efikasnost privrede.

"Dužničku krizu donela je mogućnost da na kratak rok mogu da imaju neizbalansiran budžet. Ništa drugo ni manje ni više tajanstveno iza toga nema", napisao je Klaus.

Češki predsednik predložio je u komentaru za Tiden i recept za rešenje krize – da se odlučivanje iz Brisela vrati na nivo nacionalnih država.

"Politika može da bude samo tamo gde je demokratija, na nivou država. Na nivou kontinenata ne može da se vodi politika. Pretpostavka za politiku i demokratiju je narod. A nikakav evropski narod ne postoji", zaključio je Vaclav Klaus.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.