HR: Kineske investicije kao Jeti

Izvor: B92, 21.Avg.2012, 14:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

HR: Kineske investicije kao Jeti

Rijeka -- Iako hrvatska država radi na tome da privuče kineske investitore Hrvatska ipak ima ograničavajući faktor - ulazak u EU, piše riječki Novi list.

Ekonomski stručnjaci u Hrvatskoj dovode u pitanje razultate hrvatske privredne ofanzive prema Kini. Naime jednu od vodećih svetskih sila, u razmaku od svega nekoliko nedelja, posetiće čak četiri hrvatske delegacije.

Planovi hrvatske strane pritom su prilično ambiciozni: spominje se, na primer, da bi se >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kini moglo ponuditi da ulaže u modernizaciju pojedinih vazdušnih luka ili da bi im se ponudilo korišćenje privrednih zona pod bitno povoljnijim uslovima u odnosu na sadašnje. Sve su to dobre namere, ali za konkretne rezultate potrebno je više, smatraju ekonomski stručnjaci.

"Kineski pristup investicijama je geopolitički, a Hrvatska je u tom kontekstu preslab partner. Moguće je realizovati neke sporadične investicije, ali ne i državne. Pristup po kojem se obraćamo državnim investitorima je promašen", smatra ekonomista Damir Novotni, dodajući da bi se trebali fokusirati na privatne investitore. On ističe da bi hrvatska privredna politika treba imati drugačiji smer, trebala bi podsticati ulaganja privatnih preduzeća iz Evropske unije, naročito malih i srednjih, te naročito investicije u industrijskom sektoru, a ne toliko u infrastrukturu.

I bivše hrvatske Vlade s puno su se optimizma okretale kineskom tržištu očekujući i nadajući se ulaganjima iz te velike zemlje. Vidljiviji rezultati su dosad, međutim, izostali. Zato Novotni slikovito kaže: "Kineske su investicije kao Jeti - svi o njima pričaju, a niko ih još nije vidio".

Razloge zbog kojih su dosad izostala velika kineska ulaganja ekonomista Željko Lovrinčević pronalazi iu činjenici da za Hrvatsku ograničenje predstavlja "ulazak u EU koji ima svoju cenu, a to je cena koja podrazumeva procedure kroz javne međunarodne konkurse".

Koje god aranžmane radili, moraju završiti međunarodnim konkursom, ističe Lovrinčević za kojeg je, međutim, prirodno da se i Hrvatska okreće Kini. Ceo se svet i evropske zemlje, napominje Lovrinčević, okreću azijatskim partnerima koji trenutno jedini imaju kapitala za investiranje i kapacitet za širenje.

"No, ono što je specifično za azijske investitore, to je da oni rado vežu poslove. Nije im primarni interes sam projekat i zarada na njemu, nego širenje poslovanja i prostora u regionu gde je taj projekat realizovan te zapošljavanje dela vlastitiih kapaciteta", ističe Lovrinčević koji stoga smatra da će se Hrvatska i njeni građani u tom kontekstu morati suočiti is novim fenomenima otvorenosti i multikulturalnosti.

Gradonačelnik Grada Bakra Tomislav Klarić iznenađen je najavom kineskih investicija na Kukuljanovo, objavljenim u subotnjem broju Novog lista u tekstu pod naslovom "Desant na Peking", u kojem se najavljuje kako će predstavnici Hrvatske vlade u idućih petnaestak dana posetiti Kinu te ponuditi niz investicija među kojima je Industrijska zona Bakar na Kukuljanovu.

"Čudi nas ovakav natpis, jer niko iz Vlade Republike Hrvatske, pa niti iz resornih ministarstava nije kontaktirao Grad Bakar kao vlasnika niti Trgovačko društvo Industrijska zona Bakar doo, koje upravlja Zonom Kukuljanovo, a nije zatražena ni informacija o njenom poslovanju. Nemamo ništa protiv investitora iz Kine. Svaki je investitor dobro došao, ali ako se već sprema, kako to bombastičan naslov članka sugeriše, Desant na Peking onda bi se pre svega trebalo naoružati pravim informacijama s terena. Drugim rečima, mora se dobro proveriti i pripremiti padobran kojim se ide na desant, jer u protivnom pad može da bude bolan", kaže Klarić.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.