Izvor: Vesti-online.com, 17.Sep.2013, 23:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
File: Pregovori o članstvu u EU najkasnije 2014.
U Briselu je večeras održan sastanak delegacije Vlade Srbije, koju čine ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić i šef srpskog pregovaračkog tima Tanja Miščević, sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom.
File je rekao da očekuje usvajanje okvira za pregovore o članstvu EU-Srbija i naglasio da u "ovoj novoj fazi odnosa EU i Srbije, srpska vlada ima ključni zadatak da u državnoj upravi usaglasi i uloži dalje napore >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << za sprovođenje programa EU reformi".
Nastaviti sa sprovođenjem programa reformi: Štefan File
File je posle razgovora sa zvaničnicima srpske vlade Brankom Ružićem i Tanjom Miščević istakao da pregovori o članstvu treba da počnu najkasnije u januaru 2014. i podsetio na stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija.
"Srbija sada ima celokupan okvir za napredak ka EU i pripremu svojeg budućeg učešća u Jedinstvenom tržištu (EU), uz sve koristi za poslove i građane", ukazao je File.
Evropski komesar je naveo da je srpskom ministru za evropske integracije "Ružiću pružio uveravanja da će Evropska komisija napore Srbije podupreti političkim savetima i fondovima IPA" za pripremu zemalja koje kreću ka članstvu u EU.
File je dodao da je zadovoljan što je srpska vlada potvrdila strategijsku privrženost integraciji u EU i ukazao na to da će iduće nedelje već početi "analitičko snimanje, poglavlje po poglavlje" usaglašenosti srpskih zakona sa "pravnom tekovinom", zakonima i standardima EU, i to počev odmah od poglavlja 23 koje se
odnosi na pravosuđe i temeljna prava.
Evropski komesar je napomenuo da "ima pred nama dosta izazova", stavivši do znanja da "očekuje veoma tesnu sarađu s ministrom Ružićem oko raznih prioritetnih sektora u idućem razdoblju".
"Veoma cenim predanost i profesionalizam koji je ispoljila glavni pregovarač Tanja Mišćević", istakao je File.
On je dodao i da je "pozvao ministra (Ružića) da se hitno ponovo razmotri srpski stav oko uvoza cigareta iz Hrvatske, što koči prilagođavanje naših trgovinskih aranžmana, što je nužno zbog ulaska Hrvatske u članstvo EU".
Ružić i Miščevićeva će se sutra sastati sa poslanicima Evropskog parlamenta zaduženim za zapadni Balkan, dok su za četvrtak, 19. septembar, planirani razgovori sa ambasadorima vodećih evropskih zemalja pri EU.
Nastavak na Vesti-online.com...










