EU izdvaja 3,5 mlrd. € za Hrvatsku

Izvor: B92, Tanjug, 13.Nov.2009, 10:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU izdvaja 3,5 mlrd. € za Hrvatsku

Brisel -- Evropska komisija je predložila da Evropska unija ostavi po strani 3,5 milijardi evra za regionalnu, poljoprivrednu i administrativnu pomoć Hrvatskoj.

Pomoć je namenjena za slučaj da ta zemlja uspe da se priključi Uniji u 2012. godini, a ta suma još treba da dobije odobrenje svih 27 članica EU. Predlog je zasnovan na pretpostavci da će se Hrvatska pridružiti EU u januaru 2012, s obzirom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na "ukupan progres" koji je ta zemlja do sada ostvarila tokom pregovora o priključenju.

Slični predlozi bili su usvojeni u pretpristupnoj fazi 12 članica koje su se priključile Uniji 2004. i 2007. godine. Dokument se odnosi samo na 2012. i 2013. godinu, poslednje dve godine tekućeg sedmogodišnjeg budžeta EU.

Najveći deo predložene sume, odnosno 2,3 milijarde evra iz takozvanih strukturnih fondova, otići će za lokalne i regionalne projekte u infrastrukturi i malim i srednjim preduzećima.

Hrvatski poljoprivrednici će dobiti oko 680 miliona evra, dok će drugim programima, uključujući pravosuđe, biti prosleđeno 170 miliona evra. Daljih 200 miliona evra biće ostavljeno po strani za takozvane privremene budžetske kompenzacije, kako bi se izbeglo da Hrvatska postane neto davalac novca u budžet EU tokom prve dve godine članstva.

Suma od 3,5 milijardi evra predstavlja nešto više od jedan odsto sredstava koje će 27 članica Unije uplatiti u budžet EU u 2012. i 2013. godini. Predviđeno je da Hrvatska takodje pruži svoj doprinos zajedničkom budžetu - 609 miliona evra u prvoj i 647 miliona evra u drugoj godini nakon priključenja.

Hrvatska je pozdravila ove predloge i ocenila da su "u skladu" s njenim očekivanjima i da predstavljaju jasan signal da će se Zagreb priključiti EU u 2012. godini.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.