Izvor: S media, 06.Sep.2010, 12:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dimitrijević: O statusu Srba nakon njujorške epizode
Tri dana do rasprave o srpskoj rezoluciji o Kosovu u Generalnoj skupštini UN. Vojni analitičar Bojan Dimitrijević uoči rasprave za S media portal ocenjuje da je“njujorška epizoda” po svojim posledicama, veoma značajna za ceo srpski politički život i odnose Srbije sa EU. On se nada da će nakon toga , početi razgovori sa Prištinom o statusu Srba.
Za tri dana počinje rasprava u Generalnoj skupštini UN o srpskoj rezoluciji o Kosovukoju je podnela posle >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << mišljenja Međunarodnog suda pravde o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova.
Vojni analitičar Bojan Dimitrijević uoči rasprave u UN za S media portal kaže da je daleko neophodnije da se nakon “njujorškog ishoda” krene u set razgovora sa Prištinom oko rešavanja statusa Srba u pokrajini.
- Ne bih voleo da šef diplomatije Vuk Jeremić bude krivac za eventualno negativan ishod, s obzirom da je gotovo maestalno odradio svoj posao za dobijanje podrške srpskoj rezoluciji. Takođe, ne bih voleo da u slučaju da rezolucija doživi poraz, to bude razlog za politiku nestabilnost u Srbiji tokom jeseni, ističe Dimitrijević.
Dimitrijević se nada da će se cela priča oko rezolucije završiti što pre i da će se Srbija okrenuti ka EU kao svom osnovnom prioritetu.
- Srpska država na Kosovu ne funkcioniše već 11 godina, a ako Srbija nastavi sa ovim trendom insistiranja na ovakvim političkim potezima, doćiće u priliku da bude odgovorna za gubitak Kosova.
Koliko je pred raspravu u UN važan sutrašnji susret u Briselu visoke predstavnice EU Ketrin Ešton i predsednika Borisa Tadića, gde je već kao glavna tema najavljena rezolucija o Kosovu?
- Mislim da će predsednik Tadić objasniti stav Srbije da insistiranje na rezoluciji nije u koliziji sa srpskim putem ka EU i da će se u slučaju propasti rezolucije nastaviti dijalog na onim stazama gde je stalo do pre nekoliko meseci. Čini mi se da u Uniji preovladava stav da Srbija nije tako pouzdan partner, jer do krajnih granica insistira na rezoluciji koja nema elemente rešavajućeg dokumenta i da je prečula poruke evropskim ministara koji su ovde boravili i izjavili da je karta Balkana prekrojena i da je ona važeća za EU.
S obzirom na uslovljavanja iz EU da li će razvoj ovih događaja imati negativan uticaj na integracije i razmatranje kandidature koja je najavljena za septembar?
-Ja se lično bojim toga, jer će oni glasovi u EU, koji su do sada gledali Srbiju sa podozrevanjem počevši od Haškog problema, mislim da će ta struja dobiti osnovu da ako ne osporava, onda usporava kandidaturu Srbije prema EU. Takođe, ne bih voleo da se taj negativan eho iz Njujorka prenese na srpsku političku scenu.
Dimitrijević sumira da je, kako je naziva “njujorška epizoda”veoma značajna po svojim posledicama, ne na status Kosova i odnose Srbije i Kosova, već za ceo srpski politički život i odnose Srbije sa EU.
Jelena Kostadinović
Jovanović: Rezolucija je besmislena, ništa se ne rešava u UN
Izvor: Blic, 06.Sep.2010
Predsednik Liberalnodemokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je danas da je besmislena rezolucija o Kosovu koju je Srbija podnela UN jer u Generalnoj skupštini UN nije rešen nijedan problem i to nije mesto na kom se rešava pitanje Kosova. .."Srpska rezolucija o Kosovu koja je predata...

















