Izvor: Kurir, 18.Mar.2016, 19:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DAVUTOGLU: Ovo je istorisjki dan za EU i Tursku
Turski premijer Ahmet Davutoglu izjavio je da je danas istorijski dan u kojem su Evropska unija i Turska postigle dogovor o obuzdavanju priliva migranata u Evropu.
"Ovo je istorijski dan zato što smo postigli veoma važan dogovor Turske i EU", rekao je on na konferenciji za novinare nakon samita u Briselu.
EU migrant agreement with >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Turkey approved, Czech PM says: https://t.co/JEFXVIGbNJ pic.twitter.com/ALSwbtota4
"Danas smo shvatili da Turska i EU imaju istu sudbinu, iste probleme i istu budućnost", istakao je Davutoglu. Prema dogovoru, svi budući migranti koji nelegalno stignu u Grčku biće vraćeni u Tursku, a EU će primiti po jednog Sirijca sa turske teritorije u zamenu za svakog sirijskog izbeglicu koji iz Grčke bude vraćen u Tursku podseća AFP.
Dogovoreno je i da Turska ubrza pristupne pregovore sa EU, da za pomoć u zbrinjavanju izbeglica dobije šest milijardi evra, kao i viznu liberalizaciju od juna.
Autor: Tanjug



